Biblijne czytania, które dziś odczytujemy i medytujemy, przypominają ważne kwestie: że krótkim jest życie człowieka na ziemi i że jest ono ciągłym zmaganiem się ze swoimi słabościami. Dzisiejsze czytania przypominają również, że każdy jest wezwany do głoszenia życiem Ewangelii. Obyśmy dobrze wykorzystywali czas ziemskiej pielgrzymki.

W miniony czwartek odbyło się zebranie Rady Duszpasterskiej. Został wypracowany program duszpasterski luty-wrzesień 2024 r., który zamieściliśmy na naszej stronie internetowej.

W jutrzejszy poniedziałek (5.02), z racji na przypadające wspomnienie św. Agaty, na Mszach św. o 7.00 i 18.00 pobłogosławimy chleb oraz wodę.

W przyszłą sobotę (10.02) nawiedzi naszą parafię, w ramach peregrynacji po naszej Archidiecezji, obraz Matki Bożej Solidarności wraz z krzyżem nowohuckim i relikwiami bł. Jerzego Popiełuszki. Obraz przybędzie „samochodem kaplicą” o godz. 17.45 i zostanie uroczyście wniesiony do naszego kościoła. Pozostanie u nas do soboty 17.02. W dniu przyjazdu, po powitaniu będzie odprawiona uroczysta Msza św. a po niej zostaniemy zaproszeni do oddania się Maryi i wstawienniczej modlitwie bł. Jerzego. Pierwszy dzień nawiedzenia zakończy modlitwa różańcowa o 20.15 i Apel Jasnogórski. Zachęcamy, by przez cały tydzień, w ciągu dnia przychodzić na osobiste spotkania z Maryją. Kościół jest otwarty od 6.30 do 19.00. Codziennie o 17.30 będziemy odmawiali różaniec w intencji Ojczyzny. Pożegnanie obrazu w sobotę: o 16.30 różaniec i o 17.15 obraz „samochodem kaplicą” wyruszy do parafii św. Stanisława na Nowym Mieście – serdecznie zapraszamy. Niech to wydarzenie będzie okazją do modlitwy za dzieło „Solidarności” i naszą Ojczyznę.

W przyszłą niedzielę (11.02), przypada Światowy Dzień Chorego. Po Mszy św. o godz. 12.00, która będzie odprawiona w intencji chorych naszej parafii, udzielimy sakramentu namaszczenia chorych. Sakrament ten może przyjąć człowiek wierzący, w stanie łaski uświęcającej, dotknięty poważną chorobą fizyczną lub psychiczną. Jest to sakrament uzdrowienia zarówno duchowego jak i fizycznego.

Solenizantów i jubilatów zapewniamy o naszej modlitwie i życzliwości. Dzieciom, młodzieży, nauczycielom i wychowawcom życzymy pomyślnych wiatrów Ducha Świętego na nowy semestr roku szkolnego. Radosnej niedzieli i obfitującego w Boże błogosławieństwo tygodnia!

Odszedł do Pana: śp. Kazimierz Michałowski


Sakrament namaszczenia chorych

„Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary niech będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone.” (JK 5, 14-15) Łaska, którą otrzymaliśmy przez śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, spływa na człowieka również w ciężkich dla niego chwilach. Ma przynieść nie tylko ulgę i zdrowie choremu, o co prosimy w modlitwach, ale ma przede wszystkim chorego umocnić, pomaga mu też dostrzec chrześcijańską wartość cierpienia. A jeśli choroba jest śmiertelna, ma człowieka napełnić pokojem i umocnić nadzieję spotkania z Chrystusem na progu nowego, wiecznego życia. Przyjmujący ten sakrament powinien być w stanie łaski uświęcającej. Jeżeli jednak chory nie może się spowiadać, to sakrament Namaszczenia Chorych własną mocą odpuszcza grzechy, o ile chory pragnie dostąpić przebaczenia. Sakramentu Namaszczenia Chorych udziela się chorym, namaszczając ich na czole i dłoniach olejem poświęconym podczas Mszy Krzyżma Świętego w Wielki Czwartek przez biskupa, wymawiając jeden raz następujące słowa: „Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego. Amen. Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie. Amen.”
W pokoju chorego należy przygotować stół w takim miejscu, aby chory mógł go widzieć, dwie zapalone świece, krzyż, wodę święconą i kropidło, talerzyk z watą, solą i kawałkiem chleba (do oczyszczenia palców z oleju świętego). Jeżeli chory przystępuje do Komunii świętej, należy także przygotować szklankę z wodą i łyżeczką. W naszej parafii chorych odwiedzamy na wezwanie, z okazji pierwszych piątków miesiąca, przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą.