- Od czwartku 29 stycznia 2025 kontynuujemy rozważania dziewiątego tygodnia podręcznika: „PRZESZKODY W BUDOWANIU WSPÓLNOTY”.
- Prosimy o modlitwę oraz post w intencji przygotowań do Kapituły Generalnej (21-23.02.2025 r.), w trakcie której zostanie wybrany nowy skład Rady Generalnej oraz Moderator Generalny a także będą podejmowane decyzje dotyczące funkcjonowania naszej wspólnoty.
- Dziś po raz ostatni zbieramy kolektę na funkcjonowanie biura naszej Wspólnoty.
- Przypominam, że lista posług będzie wykładana na pierwszej ławce w trakcie spotkania – osoby pragnące podjąć posługę w danym tygodniu proszone są o podchodzenie do ławki i wpisywanie się.
- Diakonia Miłosierdzia, po każdym spotkaniu formacyjnym oferuje modlitwę wstawienniczą w kaplicy Domu Parafialnego.
Parę słów o Misjach Parafialnych
Misje jest to dawna praktyka religijna Kościoła, taki szczególny rodzaj rekolekcji, które się przeprowadza co kilka lat dla całej parafii, a które trwają około tygodnia. Kodeks Prawa Kanonicznego obowiązuje do organizowania misji raz na 10 lat.
Misje parafialne to przede wszystkim wydarzenie wiary. To czas wielkiej łaski Boga, która (jeśli jej pozwolimy) może pomóc naprawić i odbudować w nas i wokół nas to, co zostało zniszczone przez grzech, co zostało zaniedbane przez obojętność lub duchowe lenistwo.
Dlaczego się je organizuje?
Chrześcijanom ciągle zagrażają rozmaite duchowe niebezpieczeństwa; grozi im upadek obyczajów, a często podejmują styl życia sprzeczny z zasadami wynikającymi z Ewangelii. W takiej sytuacji Kościół posyła do swoich wiernych specjalnie przygotowanych misjonarzy, aby Bożą Mocą, odnawiali i pozyskiwali ludzi na nowo dla Chrystusa.
Po co organizuje się misje?
Aby pogłębić naszą wiarę, rozumianą jako więź łączącą człowieka z Bogiem. Bo choć Chrystus jest wciąż ten sam, to zmieniają się czasy i pokolenia. Stąd konieczność ciągłego ewangelizowania, opowiadania o Chrystusie, o Bożej miłości do człowieka, uświadamiania, że Jezus jest jedynym Odkupicielem. Doczesne zaangażowania bez więzi z Nim nie wydadzą prawdziwych owoców dla zbawienia świata.
Misje parafialne można porównać do starotestamentalnego Roku Jubileuszowego, w którym przez powszechną amnestię (darowanie) wszystko wracało do pierwotnego stanu (por. Kpł 25, 8-11a) – niewolnicy odzyskiwali wolność i wracali do swoich rodów, darowano niespłacone jeszcze pożyczki, odzyskiwano własność utraconą za długi.
Co mogę zrobić dla misji?
1/ modlić się
To bardzo ważne, abyśmy się modlili w ich intencji: indywidualnie, wspólnie w domu całą rodziną, w czasie nabożeństw. Prośmy m.in. o łaski potrzebne do dobrego przeżycia tego wydarzenia. W Wielkim Poście podejmujmy wyrzeczenia (dobre postanowienia) w ich intencji. Ci z nas, którzy niosą krzyż choroby, niech zechcą te swoje cierpienia ofiarować w intencji misji.
2/ mówić o nich
Są takie sytuacje, kiedy człowiek zamyka się na Boga. Bóg staje się dla niego kimś obojętnym. Chrystus jednak chce przyjść do każdego człowieka. Warto przypomnieć, iż ewangelijny Zacheusz bardzo pragnął zobaczyć Jezusa, bo dowiedział się od innych ludzi, że miał On przechodzić przez miasto. Jak wiemy – tego dnia zbawienie stało się udziałem jego domu.
Mówmy zatem o misjach domownikom, znajomym, sąsiadom i zachęcajmy się nawzajem do wzięcia w nich udziału, budujmy klimat przychylny dla misji.
3/ pomóc w przygotowaniach
Przygotowanie rozmaitych rzeczy i spraw, które pomogą nam lepiej przeżyć spotkanie z Jezusem w czasie misji parafialnych wymaga sporo wysiłku, dlatego też kiedy zostaniemy o coś poproszeni przez Duszpasterzy, nie odpowiadajmy: „nie”, „nie mogę”, ale okażmy im pomoc, a Bóg z całą pewnością nam to wynagrodzi.
4/ zaangażować się w nie osobiście
Ułóżmy sobie czas tak, aby można było wziąć udział w jak największej liczbie spotkań. Nie organizujmy w tym czasie imienin, urodzin, jubileuszy itp. Również większe porządki i zakupy zróbmy poza okresem misji.
Kiedy misje się już rozpoczną, starajmy się wyciszyć, odłóżmy obowiązki i prace, które możemy wykonać w innym czasie. Więcej czasu poświęćmy na modlitwę, na refleksję nad swoim życiem, bierzmy czynny udział w Mszach św. i nabożeństwach misyjnych, dajmy Bogu możliwość, aby przez swoje Słowo kształtował nasze życie.