W ostatnią karnawałową niedzielę słyszymy w Ewangelii o uzdrowieniu trędowatego. Padają tam znamienne słowa: „Jeśli zechcesz…”. Bóg zawsze pragnie naszego dobra. Otwórzmy się na Jego łaskę, podejmijmy zobowiązania z racji rozpoczynającego się w środę Wielkiego Postu, i 57. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu.

Od wczoraj nawiedza naszą parafię wizerunek Obrazu Matki Bożej Solidarności. Do piątku o 17.30 odmawiać będziemy różaniec w intencji Ojczyzny. Pożegnanie obrazu w sobotę: o 16.30 różaniec i o 17.15 obraz „samochodem kaplicą” wyruszy do parafii św. Stanisława na Nowym Mieście – serdecznie zapraszamy. Niech to wydarzenie będzie okazją do modlitwy za dzieło „Solidarności” i naszą Ojczyznę.

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Po Mszy św. o godz. 12.00 udzielimy potrzebującym sakramentu namaszczenia chorych.

W tym tygodniu (14.02), przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty czas Wielkiego Postu. Tego dnia Msze św. w naszym kościele o godz. 7.00, 9.00, 18.00, 19.30. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć nawróceniu i przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Post ścisły obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy do czynnego włączenia się w ten akt pokutny, na miarę możliwości. Wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek. Ofiarami do puszek będziemy mogli wspomóc tego dnia ofiary wojny w Ukrainie.

W naszym kościele w wielkopostne dni:

Droga Krzyżowa: piątek, g. 18.30
Droga Krzyżowa dla dzieci: piątek, g. 16.30
Adoracja Najświętszego Sakramentu: niedziela – czwartek, g. 16.45-18.00, piątek – 16.45-18.00 i po Drodze Krzyżowej do godz. 20.00
Gorzkie Żale: wtorek, czwartek, g. 18.30; niedziela, g. 17.30
Nieszpory wielkopostne: sobota g. 18.00
Godzinki o Męce Pańskiej: niedziela, g. 8.40
Rekolekcje wielkopostne: 17 – 19 marca (niedziela – wtorek)
Rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży: 18 – 20 marca (poniedziałek – środa)


Od przyszłej niedzieli (18.02) do wtorku (20.02) zapraszamy na wieczory skupienia i biblijnej refleksji, które pomogą nam wejść w czas Wielkiego Postu. W poniedziałek i wtorek po Mszy św. o godz. 18.00 będzie biblijna katecheza wprowadzająca w modlitwę osobistą a następnie adoracja Najświętszego Sakramentu. Skorzystajmy z tego czasu łaski, by Wielki Post przyniósł w nas jak najpiękniejsze owoce. Przez te dni przeprowadzi nas s. Judyta Pudełko – profesor Biblii w Akademii Katolickiej w Warszawie.

W przyszłą niedzielę (18.02), Mszą św. o godz. 12.00 rozpocznie się spotkanie przygotowujących się do sakramentu bierzmowania. Ofiary na tacę będą przeznaczone na nasze Seminarium Duchowne.

Na naszej stronie internetowej znajdziemy szczegóły wydarzeń diecezjalnych: rekolekcji dla służby zdrowia, 49 rocznicy śmierci bł. Michała Sopoćki, konferencji poświęconej trzeźwości, modlitwy o trzeźwość naszego narodu i biegu rodzinnego (okazja: Tydzień Trzeźwości), spotkania formacyjnego małżonków, katechez dla dorosłych uzupełniających edukację w szkole średniej (przed ślubem i bierzmowaniem) i naboru do szkoły podstawowej Sióstr Misjonarek św. Rodziny – kliknij tutaj.

Solenizantów i jubilatów zapewniamy o naszej modlitwie i życzliwości. Zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
W środę (14.02) – św. św. Cyryl i Metody, Apostołowie Słowian; św. Walenty, patron zakochanych.