Bożego Narodzenie w naszej wspólnocie:

W niedzielę Wigilia Świąt Bożego Narodzenia. Nie zapomnijmy o religijnym charakterze wigilijnego wieczoru. Msze św. w naszym kościele o 8.00, 10.00, 12.00 i 16.00 (czyni zadość obowiązkowi uczestnictwa w Mszy św. bożonarodzeniowej).

W wigilijną noc Msze św. pasterskie o 22.00 i 24.00, pól godziny wcześniej będziemy śpiewać kolędy.

W pierwszy dzień Świąt Msze św. będą o godz. 10.00 i 12.00 (nie ma Mszy o godz. 8.00 i 18.00);
w drugi dzień Świąt, porządek nabożeństw niedzielny.

27.12 (środa) – Święto św. Jana Ewangelisty, poświęcenie wina na Mszach o 7.00 i 18.00.

31.12 (niedziela) – Święto Świętej Rodziny z Nazaretu Jezusa, Maryi i Józefa. Na Mszach św., według zwykłego porządku, zawierzymy Bogu wszystkie rodziny naszej parafii. Z okazji zakończenia roku kalendarzowego nabożeństwo dziękczynne o 17.00 a po nim o godz. 18.00 Msza św. za łaski minionego roku.

Caritas Archidiecezji Białostockiej zaprasza osoby samotne i potrzebujące na Wigilię, która odbędzie się 24.12.2023 r. o godz. 14.00 w Szkołach Katolickich przy ul. Kościelnej.

Od 27.12 odwiedzimy Was w domach z modlitwą i błogosławieństwem, z tzw. „Kolędą”. Naszych nowych Parafian prosimy o założenie kart w biurze parafialnym. Niech odwiedziny duszpasterskie będą okazją do bliższego poznania się, wsłuchania się w siebie dla dobra naszej wspólnoty. Prosimy o modlitwę, by był to czas Bożej łaski. Porządek „Kolędy”, która potrwa do 19.01 jest na naszej stronie internetowej. Przy tej okazji będzie możliwość złożenia dobrowolnych ofiar na potrzeby naszej wspólnoty. Przeznaczymy je na sfinansowanie nowych konfesjonałów i dodatkowych ławek w kościele, remont dolnego kościoła i inne konieczne prace remontowe.

Porządek „Kolędy”:
27.12 (środa), od 16.30 – ulice Szpacza, Brańska, Zaułek Zakopiański, Strusia, Królicza i Bartnicza
28.12 (czwartek), od 16.30 – ulice Sarnia, Zajęcza, Jaskółcza
29.12 (piątek), od 16.30 – ulice Drewniana, Jelenia, Krecia, Pawia
30.12 (sobota), od 10.00 – ulice Żurawia, Murarska, Folwarczna i Szczecińska. Kolędę rozpoczniemy od domów, które w minionym roku odwiedziliśmy jako ostatnie. Zakończenie odwiedzin planujemy ok. 21.00.

Przebieg Wigilii Świąt Bożego Narodzenia

Prowadzący (zapalając świecę): Światło Chrystusa
Wszyscy: Bogu niech będą dzięki

P: W imię Ojca, i Syna i Ducha Świętego.
W: Amen.

Z Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 2, 1-20)
W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby dać się zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna.
Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.
W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”. I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania”. Kolęda Bóg się rodzi.

MODLITWA POWSZECHNA
Prowadzący: Boże, nasz Ojcze, w tej uroczystej godzinie wychwalamy Cię i dziękujemy, że posłałeś nam swojego Syna Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Zbawiciela i prosimy Cię:
– Udziel naszej rodzinie daru miłości, zgody i pokoju. Ciebie prosimy – wysłuchaj nas, Panie
– Obdarz naszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych pokojem. Ciebie prosimy…
– Wszystkich opuszczonych, samotnych, chorych, biednych, głodnych na całym świecie pociesz i umocnij tej świętej nocy Dobrą Nowiną. Ciebie prosimy…
– Naszych zmarłych (wymienić imiona) obdarz szczęściem i światłem Twej chwały. Ciebie prosimy
Ojcze nasz…

MODLITWA PRZED PODZIELENIEM SIĘ OPŁATKIEM
A teraz w duchu miłości i przebaczenia przełamiemy się opłatkiem – chlebem miłości. Otwierając nasze serca we wzajemnej miłości, otwieramy je na przyjście Pana. Niech On będzie zawsze z nami.
Panie Boże, Ty sprawiłeś, że ta święta noc, kiedy wspominamy pamiątkę Wcielenia Twojego Syna dla naszego zbawienia, zajaśniała blaskiem Twej światłości. Spraw, abyśmy, opromienieni tym blaskiem, z otwartym sercem przyjęli Jezusa jako naszego Odkupiciela. Pobłogosław nas i te opłatki, którymi się podzielimy na znak miłości i przebaczenia. Naucz nas, Panie Boże, dzielić się chlebem, miłością i życzliwością ze wszystkimi ludźmi, a zwłaszcza z tymi, wśród których żyjemy. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen
źródło: https://stacja7.pl
plik PDF do pobrania – https://stacja7.pl/wp-content/uploads/2018/12/Modlitwa-Przy-Wigilijnym-Stole.pdf