Dzisiaj, jak każdego roku w drugą niedzielę listopada, solidaryzujemy się z Kościołem prześladowanym w różnych częściach świata. Cieszymy się wolnością religijną, możemy swobodnie okazywać naszą wiarę w Boga i przywiązanie do Kościoła. Ale nie możemy zapominać, że są na świecie kraje i narody, gdzie chrześcijaństwo jest prześladowane albo gdzie wyznawanie jakiejkolwiek religii jest źle odbierane przez sprawujących władzę. I dzisiaj wielu wyznawców Chrystusa, duchownych i świeckich, z powodu wiary płaci najwyższą cenę – oddaje swoje życie. Jeśli nie możemy tym braciom w wierze okazać innej pomocy, to przynajmniej ofiarujmy im dar modlitwy. Nie ustawajmy w prośbach, aby rychło nastała jedna Owczarnia i jeden Pasterz! Z tej okazji, przy wyjściu z kościoła, ofiarami możemy wspomóc prześladowanych braci i siostry w wierze.

W miesiącu poświęconym pamięci zmarłych zachęcamy do zapalania w ich intencji świateł wotywnych przy bocznych ołtarzach. To dobra okazja, aby przypomnieć szczególnie tych, których mogił nie możemy nawiedzić.

Msza św. w Uroczystość NMP Matki Miłosierdzia odbędzie się we czwartek (16.11) o godz. 18.00. Podczas liturgii zostanie poświęcony nowy ołtarz ku czci Matki Bożej Miłosierdzia. O godz. 17.15 rozpocznie się wspólna modlitwa różańcowa Kół Żywego Różańca i wszystkich innych grup różańcowych Archidiecezji.

W katedrze trwa nowenna przygotowująca do tej uroczystości. Nasza Parafia będzie miała swoją modlitwę 15.11 (środa) o godz. 18.00 – serdecznie zapraszamy.

W piątek (17.11) rozpoczniemy nowennę przed naszym patronalnym świętem – Uroczystością Chrystusa Króla Wszechświata. Przez dziewięć dni zapraszamy do wspólnej modlitwy o godz. 17.45. Modlić się będziemy przez dziewięć o jedność, pokój i zgodę w małżeństwach i rodzinach a także o pogłębienie wiary.

Spotkanie młodzieży przygotowującej się do bierzmowania w przyszłą niedzielę (19.11) o godz. 12.00. Po Mszy o 10.00 katecheza dla rodziców i dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej.  

Dominikańska Szkoła Wiary w Białymstoku zaprasza na wykład otwarty „Wspólnie w drodze. Co to znaczy, że Kościół jest synodalny?” – sobota (18.11), godz. 10.00 w „Stara Fara” Msza św., o 11.00 wykład w sali duszpasterstwa akademickiego „Przystań” na I piętrze w budynku tuż za katedrą białostocką.
Spotkanie w nurcie formacji duchowej: „Modlitwa na trudny czas” – tymczasowa kaplica Parafii św. Stanisława Kostki na osiedlu Dolina Cisów w Wasilkowie (ul. Białostocka, 108) w niedzielę (26.11) o 18.30. Wszystkim jubilatom i solenizantom życzymy wrażliwości na Boże natchnienia, odwagi w dawaniu świadectwa wiary w codziennym życiu oraz opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

W tym tygodniu patronują nam:

Poniedziałek (13.11) – św. św. Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn (†1003), eremici i misjonarze, działający w okolicach Międzyrzecza za Bolesława Chrobrego, pierwsi polscy męczennicy wyniesieni na ołtarze.

Piątek (17.11) – św. Elżbieta Węgierska (1207-1231), zakonnica, a najpierw żona Ludwika IV, landgrafa Turyngii, która po jego śmierci poświęciła się wychowaniu dzieci, modlitwie, uczynkom pokutnym i miłosierdziu, potem przywdziała habit tercjarki Świętego Franciszka.

Sobota (18.11) – bł. Karolina Kózkówna (1898-1914), dziewica i męczennica, która zginęła z rąk carskiego żołnierza na początku I wojny światowej, broniąc swojej czystości; jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc.