W sierpniu nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. W nadchodzący wtorek (22.08), będziemy się radowali Maryją – Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił właśnie król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.

Trwa sierpień – miesiąc modlitwy o trzeźwość naszego narodu! Jednym z przejawów miłości bliźniego może być więc zobowiązanie do abstynencji od alkoholu w celu ratowania innych osób uzależnionych, a także pomoc w podjęciu przez takie osoby decyzji o leczeniu odwykowym. Podejmujmy w tej kwestii osobistą modlitwę i konkretne działania.

W środę przypada też Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Dzień ten został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku, a termin jego obchodu związany jest z datą podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Tego dnia módlmy się o dobre owoce ich cierpień dla przyszłych pokoleń.

W sobotę (26.08), ponownie nasze myśli i serca skierujemy do Jasnej Góry, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał Święty Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”. W naszym kościele uroczysta Msza Święta o godz. 10.00, o 21.00 zapraszamy na Apel Jasnogórski.

Także w sobotę (26.08) o godz. 13.30 w archikatedrze białostockiej odbędą się uroczystości związane z pochówkiem prochów generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego, legionisty, dowódcy Podlaskiej Brygady Kawalerii, ekshumowanych w Anglii. Mszę św. w intencji śp. Generała sprawować będzie abp Józef Guzdek, metropolita białostocki.  Ceremonia pogrzebowa z asystą wojskową będzie miała miejsce na cmentarzu miejskim przy ul. Wysockiego 63 w Białymstoku około godz. 15.00, po przejeździe kolumny pogrzebowej przez miasto.

Można już zamawiać intencje mszalne na rok 2024. Zachęcamy, by już dziś przypomnieć przyszłoroczne rocznice śmierci naszych bliskich, jubileusze małżeńskie, imieniny, czy urodziny w które naszym bliskim chcielibyśmy ofiarować bezcenny dar, jakim jest sprawowana w ich intencji Eucharystia. Można to uczynić w godzinach urzędowania naszej kancelarii i po każdej Mszy św. w zakrystii.

Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy wzrastania w wierze, nadziei i miłości oraz nieustannego trwania przy Chrystusie i nieustannej opieki Maryi.

 

Odeszła do Pana: śp. Daniela Smalkowska

W tym tygodniu patronuje nam:

Poniedziałek (21.08) – św. Pius X (1835-1914), papież, który odrodził życie eucharystyczne, wydając dekrety o częstszym przystępowaniu do Eucharystii i pozwalając dzieciom na wcześniejszą Komunię Święta; nazwano go „papieżem dzieci”.

 

 

Intencje

21 sierpnia 2023 r. – poniedziałek

18.00  1. W urodziny Marcina Grzecha

 1. + Alojzy Jarmoc
 2. + Marek Szeps (10 r.), Leszek, Regina, Zbigniew
 3. + Teresa, Witold Jóźwiak
 4. + Janina Szoda (21 gr.)
 5. + Bernadetta Konkolewska (21 gr.)

 

22 sierpnia 2023 r. – wtorek

17.45  Nieustająca Nowenna do Miłosierdzia Bożego

18.00  1. + Irena Leonik

 1. + Witold Czarnecki
 2. + Danuta, Jan Lulewicz
 3. + Janina Szoda (22 gr.)
 4. + Bernadetta Konkolewska (22 gr.)

 

23 sierpnia 2023 r. – środa

17.50  Nabożeństwo do św. Józefa

18.00  1. + Bargłowskich

 1. W 25 r. ślubu Julity i Tomasza
 2. + Janina Szoda (23 gr.)
 3. + Bernadetta Konkolewska (23 gr.)

 

24 sierpnia 2023 r. – czwartek

18.00  1. Za dusze w czyśćcu cierpiące

 1. W 10 urodziny Juliana
 2. + Aleksander Narewski
 3. + Janina Szoda (24 gr.)
 4. + Bernadetta Konkolewska (24 gr.) 

 

25 sierpnia 2023 – piątek

18.00  1. W dniu zawarcia ślubu Weroniki i Mateusza

 1. W 5 rocznicę ślubu Pauliny i Macieja
 2. + Elżbieta Dolińska
 3. + Alina
 4. + Janina Szoda (25 gr.)
 5. + Bernadetta Konkolewska (25 gr.)

 

26 sierpnia 2023 r. – sobota

10.00  W intencji ofiarującego

18.00  1. Za dusze w czyśćcu cierpiące

 1. + Eugeniusz
 2. + Krystyna Średzińska i za dusze w czyśćcu cierpiące
 3. + Janina Szoda (26 gr.)
 4. + Bernadetta Konkolewska (26 gr.)

21.00  Apel Jasnogórski

 

27 sierpnia 2023 r.- niedziela

8.00    1. + Sabina, Anna Frołowicz

 1. + Stanisław (3 r.), Adela, Antoni, Albin Jarmoc
 2. O Boże błogosławieństwo dla Małgosi, Kuby, Karolka, Adama, Krzysztofa, Marty i Adama

10.00  1. + Tadeusz Kaczan, Helena, Anna, Ludwik, Aleksandra, Ludwik, r. Kaczan, Fiedudzik

 1. + Grażyna i Czesław

12.00  1. W intencji Parafian

 1. W 60 r. ślubu Teresy i Władysława Sokołowskich
 2. W 16 urodziny Agnieszki Kuklińskiej i 49 rocznicę ślubu Marioli i Andrzeja Kuklińskich

18.00  1. + Alicja Żukowska

 1. + Beata, Franciszek Rogowscy, Stanisława i Władysław Kiersnowscy, Elżbieta i Antoni Witkowscy
 2. + Regina i Stanisław Lassen de Sago
 3. + Janina Szoda (27 gr.)
 4. + Bernadetta Konkolewska (27 gr.)