W dzisiejszą niedzielę przypada święto Przemienienia Pańskiego. Kościół to święto obchodzi już od VI wieku, a w Polsce znane jest od wieku XI. Akt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak mizerne i niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. Dziś Chrystus wzywa każdego z nas do przemiany. Obiecuje, że będziemy razem z Nim królować, jeśli tylko będziemy pamiętali o tym, co dla nas Bóg przygotował, jeśli będziemy karmili się Jego słowem i Ciałem, ufnie i wytrwale się do Niego modlili i służyli bliźnim. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.

W przyszłą niedzielę (13.08), o godz. 18.00 zapraszamy na czwarte w tym roku nabożeństwo fatimskie: Mszę św. w intencjach, jakie chcemy przez Maryję powierzyć Panu Bogu i procesję różańcową.

W sierpniu w szczególny sposób łączymy się z tak licznie pielgrzymującymi na Jasną Górę. Wspólnie zanosimy do Matki Bożej Królowej Polski wszystkie nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Czynimy to z głęboką wiarą w sercu, wierni tradycji, którą otrzymaliśmy od naszych ojców. Choć z różnych powodów nie udajemy się osobiście do naszego narodowego sanktuarium, dołączmy do wszystkich pielgrzymujących duchowo, wspierając ich pielgrzymi wysiłek i łącząc się z nimi modlitewnie. Niech nasze serca i wzrok będą utkwione w te sierpniowe do w oblicze naszej Jasnogórskiej Pani i Królowej!

W środę (9.08), w liturgii wspominamy św. Teresę Benedyktę od Krzyża – Edytę Stein (1891-1942), współpatronkę Europy. Urodziła się we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej. Studiowała filozofię u Husserla we Fryburgu. Pod wpływem Maksa Schelera i lektury autobiografii Świętej Teresy z Avili, mimo protestów rodziny, przyjęła chrzest. Przetłumaczyła na język niemiecki dzieła Świętego Tomasza z Akwinu. W 1933 roku wstąpiła do karmelitanek w Kolonii. Ze względu na prześladowania hitlerowskie przeniosła się do klasztoru w Echt w Holandii. Tam aresztowana, a następnie wywieziona do obozu w Oświęcimiu, zginęła 9 sierpnia 1942 roku. Kanonizował ją Święty Jan Paweł II w 1998 roku, a w rok później ogłosił współpatronką Europy, podkreślając, że jej wyjątkowe życie i ofiara, jaką złożyła dla Chrystusa, są zadatkiem prawdziwie braterskiego społeczeństwa, niezależnie od różnic narodowych, kulturowych i religijnych.

W ostatnim czasie naszymi ofiarami wsparliśmy: Fundusz zaopatrujący misjonarzy w środki transportu (MIVA) – 1423 zł.; potrzeby naszej Archidiecezji – 3690,5 zł.; fundusz, którym dysponuje Ojciec Święty („Świętopietrze”) – 610 zł.; KUL i szkoły katolickie – 600,5 zł.; Świątynia Opatrzności Bożej – 240,42 zł. – „Bóg zapłać!” w imieniu obdarowanych.

Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy obfitującego w Boże błogosławieństwo tygodnia pracy i odpoczynku.

 

W tym tygodniu patronują nam:

Czwartek (7.08) – bł. Edmund Bojanowski (1814-1870), Wielkopolanin, świecki założyciel Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny; szczególnie ukochał wiejskie dzieci, chorych i ubogich.

Wtorek (8.08) – św. Dominik (ok. 1170-1221), prezbiter, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego – dominikanów, który do dziś szerzy Ewangelię przez głoszenie słowa i świadectwo życia.

Piątek (11.08) – św. Klara (1194-1253), dziewica, która idąc za wzorem św. Franciszka, wybrała życie w ubóstwie i założyła zakon sióstr zwanych od jej imienia klaryskami.

 

 

Intencje

poniedziałek – 7 sierpnia 2023 r.

18.00  1. + Zbigniew Pieńczak

 1. + Krystyna Jarosławska, Ewa Żarkowska
 2. + Danuta i Zenon Kowalewicz
 3. + Janina Szoda (7 gr.)
 4. + Bernadetta Kowalewska (7 gr.)

 

wtorek – 8 sierpnia 2023 r.

17.45 Nieustająca Nowenna do Miłosierdzia Bożego

18.00  1. + Regina Puławska

 1. + Janina Pouch (24 r.)
 2. W 42 urodziny Magdaleny
 3. + Janina Szoda (8 gr.)
 4. + Bernadetta Kowalewska (8 gr.)

 

środa – 9 sierpnia 2023 r.

17.50 Nabożeństwo do św. Józefa

18.00  1. + Irena Chyża

 1. W urodziny Marty
 2. + Krystyna Jarosławska, Ewa Żarkowska
 3. + Janina Szoda (9 gr.)
 4. + Bernadetta Kowalewska (9 gr.)

 

czwartek – 10 sierpnia 2023 r.

18.00  1. + Teresa Kundzicz

 1. + Aleksander Narewski
 2. Dziękczynna za otrzymane łaski
 3. + Janina Szoda (10 gr.)
 4. + Bernadetta Kowalewska (10 gr.)

 

piątek – 11 sierpnia 2023 r.

18.00  1. W 70 urodziny

 1. + Grzegorz Łada, Wanda Wyszyńska
 2. + Janina Szoda (11 gr.)
 3. + Bernadetta Kowalewska (11 gr.)

 

sobota – 12 sierpnia 2023 r.

17.00  Katecheza przed chrztem

18.00  1. + Mirosław Zabora

 1. + Maria, Teresa, Maria, Kazimierz, Edwin, Antoni
 2. + Apolonia Kurnicka
 3. + Bożena Gil
 4. + Janina Szoda (12 gr.)
 5. + Bernadetta Kowalewska (12 gr.)

 

niedziela – 13 sierpnia 2023 r.

8.00    + Helena Sienkiewicz

10.00  1. W 5 urodziny Stanisława i za jego rodziców

 1. W 26 r. ślubu Małgorzaty i Roberta
 2. + Janina Szoda (13 gr.)

12.00  1. W intencji Parafian

 1. + Mirosław Snarski (4 r.)

18.00 1. W intencjach fatimskich

 1. + Marian Bieryło
 2. + Bernadetta Kowalewska (13 gr.)