W dzisiejszą niedzielę, w bliskości środowego wspomnienia liturgicznego Świętych Joachima i Anny, w całym Kościele powszechnym obchodzimy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Kiedy Papież Franciszek w 2021 roku ustanawiał Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, miał na myśli nie tylko przypomnienie i docenienie ich niezastąpionej roli. Chodzi przecież nie tylko o docenienie ich obecności w kościele podczas liturgii i na prywatnej modlitwie. Papież Franciszek, wpisując ten dzień do kalendarza obchodów kościelnych, pragnął podkreślić ich obecność i rolę także w rodzinach oraz lokalnych społecznościach. „Często zapomina się o dziadkach. Nie zapominajmy o bogactwie stania na straży korzeni” – podkreśla Papież w swoim nauczaniu. W naszej wspólnocie mamy wiele osób w podeszłym wieku, tym bardziej i nie tylko w tę dzisiejszą niedzielę bądźmy blisko nich i polecajmy ich szczególnej opiece opatrzności Bożej.

Także z myślą o starszych a także niedosłyszących oraz tych, którzy przy okazji spowiedzi mają potrzebę swobodnego wypowiedzenia się, zamierzamy dostosować do tego celu konfesjonały. Będą one wygłuszone, z możliwością wejścia to specjalnego pomieszczenia. Tych, którzy chcą wspomóc ofiarami to przedsięwzięcie prosimy o kontakt z ks. Proboszczem. Na ten cel będzie przeznaczona taca w pierwszą niedzielę sierpnia.

We wtorek (25.07) z racji przypadającego liturgicznego wspomnienia św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji kierowców, po niej pobłogosławimy pojazdy mechaniczne i będziemy się modlili o roztropne ich wykorzystywanie. Przy tej okazji będzie można złożyć ofiary na fundusz MIVA, który zaopatruje misjonarzy w pojazdy mechaniczne.

W środę (26.07), w liturgii wspominamy świętych Joachima i Annę, rodziców Najświętszej Maryi Panny. W dzisiejszych trudnych czasach pomniejszania roli rodziny warto zwrócić się w modlitwie do tych Świętych Małżonków, prosząc o pomoc w budowaniu silnej Bogiem polskiej rodziny.

Na przełomie lipca i sierpnia wyruszy z Białegostoku na Jasną Górę piesza pielgrzymka. Zapraszamy do zapisania się do tzw. „Grupy Złotej”, którą tworzą osoby wspierające pielgrzymów modlitwą, zaś ich osobiste intencje włączone są w pielgrzymkę. Zapisy w zakrystii.

Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy z Białegostoku 3.08. Zapisy i szczegółowe informacje o pielgrzymce dostępne są na stronie: rowerymka.pl, tel. 600 111 974.

Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka do Wilna, odbędzie się w dniach 20–25.2023 r. Wszystkie informacje na stronie internetowej: wilenska.bialystok.pl.

Instytut Teologiczny w Białymstoku rekrutuje na studia teologiczne, katechetyczne oraz nauk o rodzinie. Więcej szczegółów na stronie internetowej Instytutu: teologia.archibial.pl

Naszym Parafianom życzymy obfitości Bożych łask na czas pracy i wakacyjnego odpoczynku. Szczęść Boże! Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

 

Odszedł do wieczności: śp. Henryk Sawicki.

 

W tym tygodniu patronują nam:

Poniedziałek (24.07) – św. Kinga (1234-1292), córka króla węgierskiego Beli IV, żona polskiego księcia Władysława Wstydliwego, która po śmierci męża wstąpiła do zakonu klarysek i dalsze swoje życie poświęciła dla ubogich; kanonizował ją św. Jan Paweł II w 1999 roku.

Środa (26.07) – św. św. Joachim i Anna, rodzice Najświętszej Maryi Panny.

Sobota, 29 lipca – św. św. Marta, Maria i Łazarz, przyjaciele Pana Jezusa z Betanii (wspomnienie obowiązkowe).

 

 

Intencje

24 lipca 2023 r. – poniedziałek

18.00  1. Przebłagalna i o Boże błogosławieństwo dl KŻR św. Maksymiliana

 1. + Roman Matysiewicz (27 r.)
 2. + Ewa Żarkowska, Krystyna Jarosławska
 3. + Aleksander Łuszyński (24 gr.)
 4. + Iwona Kopeć (24 gr.)

 

25 lipca 2023 r. – wtorek

17.45  Nieustająca Nowenna do Miłosierdzia Bożego

18.00  1. W intencji kierowców

 1. Za dusze w czyśćcu cierpiące
 2. + Elżbieta Dolińska
 3. + Aleksander Narewski
 4. + Aleksander Łuszyński (25 gr.)
 5. + Iwona Kopeć (25 gr.)

 

26 lipca 2023 r. – środa

17.50  Nabożeństwo do św. Józefa

18.00  1. W 8 urodziny Hanny

 1. W 4 urodziny Vincenta
 2. W imieniny Anna Juchniewicz
 3. + Marcin Raj (30 dz.)
 4. + Anna Woronko
 5. + Zbigniew Pieńczak
 6. + Maria Mazur (2 r.)
 7. + Aleksander Łuszyński (26 gr.)
 8. + Iwona Kopeć (26 gr.)

 

27 lipca 2023 r. – czwartek

18.00  1. W intencji Wspólnoty „Matki w modlitwie” i za ich rodziny

 1. W 10 r. ślubu Luizy i Łukasza Pietrzak
 2. + Krystyna
 3. +Kazimierz Urban (40 r.), Dorota, Jan, Stanisław
 4. + Aleksander Łuszyński (27 gr.)
 5. + Iwona Kopeć (27 gr.)

 

28 lipca 2023 r. – piątek

18.00  1. O pokój w sercu dla pogorzelców

 1. + Ewa Zabłocka
 2. + Edward Michałowski
 3. + Aleksander Łuszyński (28 gr.)
 4. + Iwona Kopeć (28 gr.)

 

29 lipca 2023 r. – sobota

18.00  1. + Irena Chyża

 1. + Alicja Żukowska
 2. + Ewa Żarkowska, Krystyna Jarosławska
 3. + Aleksander Łuszyński (24 gr.)
 4. + Iwona Kopeć (24 gr.)

 

30 lipca 2023 r. – niedziela

8.00    + Halina Perkowska (3 r.), Edmund, Zygmunt, Stanisław, Bronisława, Zofia Libor

10.00  1. W 14 r. ślubu Jarosława i Izabeli

 1. W 13 urodziny Malwiny
 2. + Anna, Bronisław Dziemianko
 3. + Aleksander Łuszyński (30 gr.)

12.00  1. W intencji Parafian

 1. + Iwona Kopeć (30 gr.)

18.00  1. W urodziny Leny Grzech

 1. + Ewa Żarkowska, Krystyna Jarosławska