Dziś uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W Kościele jest obchodzona już od V wieku. Chrystus Pan, zanim opuścił ziemię, powiedział do Apostołów: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12,32). I tłumaczył im, że Jego odejście jest potrzebne, aby mógł zesłać Ducha Pocieszyciela. Po złożonej z samego siebie Ofierze Nowego i Wiecznego Przymierza wszedł do chwały Ojca, aby wstawiać się za nami, aby przygotować nam miejsce. My wpatrujemy się w górę, każdego dnia podążamy za Nim, obieramy ten właśnie kierunek, krocząc po ziemskich drogach wiary. Moc do tej wędrówki czerpiemy z samego Chrystusa obecnego w Eucharystii, odwagę i siły – z Ducha Świętego, który nieustannie nas wspiera i pociesza.

24.05 (środa) obchodzimy liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Maryja po wniebowstąpieniu Chrystusa z apostołami trwała na modlitwie w oczekiwaniu na Ducha Pocieszyciela. Dlatego właśnie do Niej Kościół uciekał się od początku we wszystkich potrzebach i troskach. I dziś wierzymy, że Maryja jest Szafarką Bożych łask i dba o swoje dzieci. Nasz naród nie tylko wyróżnia się wśród innych narodów wielkim nabożeństwem do Maryi, możemy wymienić wiele dat, kiedy doznaliśmy Jej wyraźnej opieki.

W czwartek (25.05), na Mszy św. o godz. 18.00 młodzież z naszej parafii przystąpi do sakramentu bierzmowania, którego udzieli ks. bp Henryk Ciereszko. Przyjęte na tą mszę św. intencje zostaną odprawione o godz. 7.00 lub w innym, dogodnym zamawiającym terminie. W przeddzień, od 17.30 będzie spowiedź kandydatów, ich rodziców i świadków.

W piątek (26.05), przypada Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg przywołał już do siebie. Wszystkich zapraszamy na Eucharystię o godz. 18.00, podczas której przez wstawiennictwo Najświętszej z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i dłonie, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym utrudzeniu.

W przyszłą niedzielę (28.05), przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tak zwane Zielone Świątki. Warto też pamiętać, że niedziela ta kończy okres Wielkanocy i że to ostatni moment, aby zadośćuczynić przykazaniu kościelnemu nakazującemu spowiedź i Komunię Świętą wielkanocną. Wigilię tej uroczystości będziemy świętować już w sobotę. Z tej okazji o godz. 19.30 rozpocznie się w Katedrze czuwanie – serdecznie zapraszamy.

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, na Mszy św. o godz. 12.00 dzieci z naszej parafii przystąpią do I Komunii Świętej. Pierwsza spowiedź w sobotę od godz. 9.00. Jeśli to możliwe, prosimy o zaplanowanie uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. o innej niż 12.00 godzinie. Ci, którzy zamówili na tę Mszę św. intencje proszeni są o kontakt z miejscowymi kapłanami.

W naszym kościele, przy bocznych ołtarzach pojawiły się świeczniki wotywne. Służą one zapalaniu naturalnych świateł jako wotum, które jest wyrazem naszej ufności i modlitwy. Płomień świecy dąży ku górze, a wraz z nim nasze prośby, podziękowania, intencje modlitewne za bliskich zmarłych, szczególnie tych, których nie możemy odwiedzić. Świece te, zapewnia producent, nie wydzielają sadzy, nie generują odpadów. Minimalna, sugerowana ofiara to 2 zł, które w części pokrywają koszty a w części są ofiarą na potrzeby naszego kościoła. Świeczniki będziemy testować przez miesiąc. Później podejmiemy decyzję o ewentualnym ich zakupie.

Naszym Parafianom, gdziekolwiek są posyłamy najserdeczniejsze pozdrowienie duszpasterskie. W tym tygodniu pamiętajmy w naszych modlitwach o dzieciach, które przystąpią do I Komunii i młodzieży, która przyjmie bierzmowanie. Niech Pan obficie błogosławi na rozpoczynający się tydzień!

 

W tym tygodniu patronuje nam:

Piątek (26.05) – św. Filip Nereusz (1515-1595), wychowawca młodzieży i opiekun ludzi chorych, którym poświęcił się bez reszty (wspomnienie obowiązkowe).

 

 

Intencje

22 maja 2023 r. – poniedziałek

7.00     O zdrowie dla Grzegorza

18.00   1. W intencji ofiarującego

 1. W intencji ofiarującego
 2. + Paweł Koszałkowski (22 gr.)
 3. + Zofia Dybacka (22 gr.)

 

23 maja 2023 r. – wtorek

7.00     + Monika, r. Bochenków

17.45   Nieustająca Nowenna do Miłosierdzia Bożego

18.00  1. + Witold Czarnecki

 1. W intencji ofiarującego
 2. + Paweł Koszałkowski (23 gr.)
 3. + Zofia Dybacka (23 gr.) 

 

24 maja 2023 r. – środa

7.00     + Adolf, r. Bochenków

17.50   Nabożeństwo do św. Józefa

18.00  1. W 44 urodziny Tomasza

 1. W 5 urodziny Zofii
 2. + Mirosław Zabora i Marian Biryło
 3. + Paweł Koszałkowski (24 gr.)
 4. + Zofia Dybacka (24 gr.)

 

25 maja 2023 r. – czwartek

7.00     1. + Stanisław, Sabina, Mieczysław, Czesław, r. Zieniewiczów, Stanisława Błaszczyk

 1. + Krystyna, Bronisław, Felicja
 2. W intencji wspólnoty „Matki w modlitwie i ich rodzin
 3. + Paweł Koszałkowski (25 gr.)
 4. + Zofia Dybacka (25 gr.)

 

26 maja 2023 r. – piątek

7.00     + Wojciech Sobociński

18.00   1. Za Janinę i Krystynę w Dniu Matki

 1. W 11 rocznicę ślubu Renaty i Marcina
 2. + Paweł Koszałkowski (26 gr.)
 3. + Zofia Dybacka (26 gr.)

 

27 maja 2023 r. – sobota

7.00     W intencji ofiarowującego

18.00   1. W 5 rocznicę ślubu Bożeny i Marcina

 1. W intencji ofiarującego
 2. + Paweł Koszałkowski (27 gr.)
 3. + Zofia Dybacka (27 gr.)

 

28 maja 2023 r. – niedziela

8.00     + Aniela, Józef Stawowscy

10.00   1. + Regina Murawska (19 r.), Józefa i Antoni

 1. + Józef Kurnicki
 2. + Aniela, Feliks Tarasiewicz

12.00   I Komunia Święta

18.00  1. W 50 urodziny Joanny

 1. + Alicja Żukowska (30 dz.)
 2. + Edward Michałowski
 3. + Zinaida Poczobut (2 r.)
 4. + Krystyna
 5. + Paweł Koszałkowski (28 gr.)
 6. + Zofia Dybacka (28 gr.)