Dziś trzecia niedziela Wielkanocy. Nadal przeżywamy okres radości płynącej z doświadczenia mocy Chrystusa zmartwychwstałego. Dzięki tej mocy stajemy się wolni od samych siebie, od krępujących schematów i przyzwyczajeń. Ta moc uzdalnia nas do kochania innych i tworzenia z nimi autentycznej wspólnoty – komunii. Okres od zmartwychwstania do wniebowstąpienia Pan Jezus poświęcił tym, których najbardziej umiłował. Spróbujmy wejść do tego grona, poczujmy się zaproszeni do bliskiego przebywania ze Zmartwychwstałym, które najlepiej realizuje się przez nasz pełny udział w Eucharystii. 

W trzecią niedzielę Wielkanocy we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona jest Niedziela Biblijna, która rozpoczyna następujący po niej Tydzień Biblijny. To inicjatywa kierowana szczególnie do tych wiernych, którzy w sposób szczególny interesują się Pismem Świętym. Przy tej okazji zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniach biblijnych (dzisiaj, po Mszy św. o godz. 18.00) a także podjęcia w naszym kościele posługi lektora.

W poniedziałek (24.04) nasze myśli i serca skierujemy do Gniezna, gdzie znajdują się relikwie Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski. Będziemy dziękować Bogu za dobro, jakie wyświadczył nam przez posługę św. Wojciecha na naszej ziemi.

We wtorek (25.04), będziemy przeżywali święto św. Marka Ewangelisty. Jednocześnie jest to Dzień Modlitw o Urodzaje. Świąteczną Eucharystię połączymy z nabożeństwem błagalnym. Wszyscy wierni, także mieszkańcy miast, proszą tego dnia o błogosławieństwo dla pracujących na roli i o pomyślne zbiory. Będziemy się też modlić o to, aby nikomu na świecie nie brakowało chleba.

W sobotę (29.04) naszą modlitwą ogarniemy wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego terroru, zwłaszcza osoby duchowne i konsekrowane. Tego dnia przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, upamiętniający rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau w 1945 roku.

Przyszłą niedzielę – ostatnią niedzielę kwietnia będziemy przeżywali w Kościele jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Rozpoczyna się też Tydzień Modlitw o Powołania do służby w Kościele. Nieustannie prośmy Jezusa Chrystusa – Dobrego Pasterza, aby nie zabrakło pracowników w Bożej Winnicy.

Tegoroczna pielgrzymka mężczyzn do Krypna wyruszy z Białostockiej Katedry 6.05 (sobota) o godz.  8.00. Ukoronowaniem wędrówki będzie Msza św. w Krypnie o godz. 18.00. Zapisy organizowane są na trasie – całkowity koszt pielgrzymki to 7 zł. Istnieje także możliwość zapisania się na autokar powrotny do Białegostoku (15 zł).

Wszystkim naszym Parafianom życzymy obfitującego w Boże błogosławieństwo tygodnia i dobrego niedzielnego odpoczynku.

W tym tygodniu patronują nam:

Poniedziałek (24.04) – św. Wojciech (ok. 956-997), biskup i męczennik, główny patron Polski.

Wtorek (25.04) – św. Marek Ewangelista (†98-117), wedle tradycji Kościoła autor Ewangelii uważanej za najstarszą, kuzyn św. Barnaby, towarzysz św. Pawła, a później św. Piotra.

Sobota (29.04) – św. Katarzyna Sieneńska (1347-1380), dziewica i doktor Kościoła, w 1999 roku św. Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy (święto).

Intencje

24 kwietnia 2023 r. – poniedziałek

7.00    1. + Hilary Prolejko (3 r.)

 1. O zdrowie dla Grzegorza

18.00  1. + Czesław Aleksander Gryguć

 1. + Wacław Sankiewicz (20 r.)
 2. + Danuta Gudalewska (23 gr.)
 3. + Henryk Dobrzyński
 4. W urodziny Martyny

 

25 kwietnia 2023 r. – wtorek

7.00    W intencji ofiarującego

17.45  Nieustająca Nowenna do Miłosierdzia Bożego

18.00  1. + Bronisław Dybacki (24 r.), r. Dybackich

 1. + Kazimierz, Robert Jabłonowski; Kazimierz, Dariusz Kiersnowski; Kazimierz, Adolf Żero, Zuzanna Korzeniecka
 2. + Danuta Gudalewska (24 gr.)
 3. + Henryk Dobrzyński (24 gr.)

 

26 kwietnia 2023 r. – środa

7.00    W intencji opiekujących się Haliną

17.50  Nabożeństwo do św. Józefa

18.00  1. O szczęśliwą operację dla Józefa

 1. + Michalina, Franciszek Kilan
 2. + Danuta Gudalewska (25 gr.)
 3. + Henryk Dobrzyński (25 gr.)
 4. Za dusze w czyśćcu cierpiące

 

27 kwietnia 2023 r. – czwartek

7.00    W intencji zamawiającego

18.00  1. + Emilia, Leon Supińscy

 1. + Zenon (17 r.), Mateusz Tylman
 2. + Danuta Gudalewska (26 gr.)
 3. + Henryk Dobrzyński (26 gr.)
 4. W intencji Wspólnoty „Matki w modlitwie” i ich rodzin

 

28 kwietnia 2023 r. – piątek

7.00    + Janina, Jan Stoccy i za ich rodziców

18.00  1. + Edward Michałowski

 1. W imieniny Marioli Kruszewskiej
 2. + Danuta Gudalewska (27 gr.)
 3. + Henryk Dobrzyński (27 gr.)

 

29 kwietnia 2023 r. – sobota

7.00    + Kazimiera, Józef, Antoni, Ryszard, Lucyna, Marianna, Józef Michalewiczowie

18.00  1. + Anna Kluczko

 1. + Danuta Gudalewska (28 gr.)
 2. + Henryk Dobrzyński (28 gr.)
 3. O dar potomstwa dla Ewy i Roberta

 

30 kwietnia 2023 r. – niedziela

8.00    1. + Anna Koralewska, Stefan Garczarczyk

 1. O łaskę prowadzenia Ducha Świętego na maturze dla Magdaleny

10.00  1. W 39 rocznicę ślubu Stanisławy i Pawła i za całą ich rodzinę

 1. + Julian, r. Jarosławskich i Hryniewickich
 2. + Danuta Gudalewska (29 gr.)
 3. + Henryk Dobrzyński (29 gr.)
 4. + Monika, Zygmunt, Alina, r. Wilczko

12.00  1. W intencji Parafian

 1. W 56 r. ślubu Teresy i Edwarda

18.00  1. O pomyślne zdanie egzaminów dla Oli

 1. + Teresa, r. Żdanuk, Szklanko
 2. W 35 urodziny Martyny Koszałkowskiej