W procesie budowania naszej wspólnoty z Panem Bogiem powinniśmy pamiętać, że każda niedziela jest dniem Pańskim. Właśnie niedziela jest dniem zgromadzenia liturgicznego, dniem rodziny chrześcijańskiej, radości i odpoczynku od pracy, jest podstawą i rdzeniem całego roku liturgicznego, jest głównym dniem celebrowania Eucharystii, ponieważ jest to dzień zmartwychwstania Pańskiego.

Dzisiaj rozpoczynamy 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych. Zachęcam wszystkich parafian do podjęcia takiej dobrowolnej abstynencji od alkoholu i innych używek nie tylko w ciągu tego wyjątkowego Tygodnia, ale nawet na dłuższy okres dla ratowania ludzi uzależnionych, zwłaszcza w naszej parafialnej wspólnocie.

Kończy się już tegoroczny karnawał. W tym tygodniu (22.02), przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz. 7.00, 9.00, 18.00, 19.30. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był

wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominam, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.

W Środę Popielcową nieczynne będzie biuro parafialne.

Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie trwać będą Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach pasyjnych: w Drodze krzyżowej, którą w naszym kościele będziemy celebrowali w piątki o godz. 18.30, oraz w Gorzkich żalach odprawianych w wtorki, czwartki, po Mszy św. o 18.00 i niedziele po Mszy św. o 12.00. Za udział w tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny.

Od przyszłej niedzieli (26.02) do wtorku (28.02) zapraszamy na wieczory skupienia i biblijnej refleksji, które pomogą nam wejść w czas Wielkiego Postu. W poniedziałek i wtorek po Mszy św. o godz. 18.00 będzie biblijna katecheza wprowadzająca w modlitwę osobistą a następnie adoracja Najświętszego Sakramentu. Skorzystajmy z tego czasu łaski, by Wielki Post przyniósł w nas jak najpiękniejsze owoce. Przez te dni przeprowadzi nas s. Judyta Pudełko – profesor Biblii w Akademii Katolickiej w Warszawie.

Trwa nabór na rok szkolny 2023/2024 do Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Kościelnej 3 w Białymstoku! Dni otwarte szkoły odbędą w soboty: 25 lutego i 18 marca 2023 roku w godzinach 10:00-13:00.

Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Białostockiej zaprasza w Środę Popielcową – 22 lutego 2023 roku do wspólnej modlitwy w intencji narzeczonych, małżeństw i rodzin. O godz. 18:00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji małżeństw starających się o dar potomstwa. Następnie od 19:00 do 20:00 będzie miała adoracja Najświętszego Sakramentu (w ciszy). Modlitwa ta odbywa się 22 dnia każdego miesiąca w kaplicy przy klasztorze Sióstr Pasterzanek w Białymstoku przy ul. Orzeszkowej 5/2.

Apostolstwo Trzeźwości Archidiecezji Białostockiej zaprasza na doroczne spotkanie członków, kandydatów i sympatyków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, które odbędzie się w najbliższy czwartek 23 lutego. Rozpocznie się ono Mszą św. o godz. 18.00 odprawioną w dolnym kościele parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Białymstoku.

Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy postępów w rozumieniu tajemnicy Chrystusa oraz doświadczenia bliskości Pana i mocy Jego słowa.

 

Intencje

20 lutego 2023 r. – poniedziałek

7.00       + Alojzy Jarmoc (22 gr.)

18.00     1. + Władysław, Leokadia, r. Domańskich

 1. + Maciej Kotarski (9 r.), r. Kotarskich, Kiedyszów, Szczesiulów, Mikitów
 2. Za dusze w czyśćcu cierpiące
 3. + Lucyna Akucewicz (21 gr.)

 

21 lutego 2023 r. – wtorek

7.00       1. + Alojzy Jarmoc (23 gr.)

 1. + Lucyna Akucewicz (22 gr.)

17.45     Nieustająca Nowenna do Miłosierdzia Bożego

18.00     1. + Franciszek i Janina

 1. + Irena (23 r.)

 

22 lutego 2023 r. – środa

7.00       1. + Alojzy Jarmoc (24 gr.)

 1. + Halina Rudnicka (1 r.)

9.00       + Jan Perkowski (14 r.)

18.00     1. + Julia, Franciszek, Mirosław, Salomea, Katarzyna

 1. + Danuta i Franciszek Bazyl, Felicja i Stanisław Rydzewscy
 2. O uzdrowienie siostry Elżbiety
 3. + Lucyna Akucewicz (23 gr.)

19.30     + Leokadia Hryniewicka

 

23 lutego 2023 r. – czwartek

7.00       + Alojzy Jarmoc (25 gr.)

18.00     1. W intencji wspólnoty „Matki w modlitwie” i za ich rodziny

 1. + Aleksander Sakiewicz , r. Sakiewiczów, Dłużewskich
 2. + Lucyna Akucewicz (24 gr.)

 

24 lutego 2023 r. – piątek

7.00       + Alojzy Jarmoc (26 gr.)

18.00     1. W urodziny Agnieszki

 1. + Marek Zdrodowski
 2. Za dusze w czyśćcu cierpiące
 3. + Lucyna Akucewicz (25 gr.)

 

25 lutego 2023 r. – sobota

7.00       + Alojzy Jarmoc (27 gr.)

18.00     1. W 6 urodziny Zuzanny

 1. + Cecylia Hoszkiewicz (2 r.)
 2. + Lucyna Akucewicz (26 gr.)
 3. W 12 urodziny Ksawerego i za jego rodziców

 

26 lutego 2023 r. – niedziela

8.00       + Alojzy Jarmoc (28 gr.)

10.00     + Zofia i Zdzisław, r. Gzowskich i Charlińskich

12.00     1. W intencji Parafian

 1. O Boże błogosławieństwo dla Kacpra i Marcina

18.00     1. Za dusze w czyśćcu cierpiące

                2. + Lucyna Akucewicz (27 gr.)