Wspomnienie wydarzenia nad Jordanem, gdzie Pan Jezus przyjął chrzest, a także gdzie Bóg potwierdził, że jest On Jego Synem, kończy okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra w liturgii rozpoczyna się tak zwany okres zwykły – w ciągu roku. Jednak w naszej tradycji przedłużamy śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, które bezpośrednio wiąże się z Bożym Narodzeniem. Zapamiętajmy dziś słowa samego Boga o Jezusie: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”.

Wspominając chrzest Pana Jezusa w Jordanie, myślimy także o naszym chrzcie, który jest początkiem i fundamentem naszego chrześcijańskiego życia, czyli naszej przyjaźni, komunii z Panem Bogiem. W tym sakramencie otrzymaliśmy godność przybranego dziecka Bożego i dar Bożej miłości. Zostaliśmy też włączeni do wspólnoty Kościoła. Przyjęcie chrztu jest dla nas jednocześnie wielkim zobowiązaniem. Musimy bowiem podążać drogą coraz większego upodabniania się do Chrystusa, to znaczy kochać Go coraz więcej i uczyć się od Niego, jak kochać bliźnich. Jeśli nasza komunia z Bogiem będzie coraz doskonalsza, jako chrześcijanie będziemy stawać się ludźmi wyczulonymi na piękno duchowe i moralne, rozmiłowanymi w tym, co szlachetne, wartościowe, prawdziwie wielkie. W naszej codzienności nie możemy zadowolić się bylejakością i obojętnością.

Zatrzymajmy się na moment przy chrzcielnicy w naszym kościele, aby podziękować za dar dziecięctwa Bożego, ale także zdać sobie sprawę z naszej odpowiedzialności za budowanie Kościoła na ziemi, za głoszenie innym Chrystusa i zachwycanie naszą wiarą. W to dzisiejsze święto zapytajmy samych siebie: czy moja wiara rzeczywiście godna jest zachwytu?

W naszej parafii nadal trwają odwiedziny duszpasterskie – kolęda. Przeżyjmy je w duchu bożonarodzeniowej radości, w duchu modlitwy i serdecznej rozmowy z duszpasterzem. Plan kolędy na nadchodzący tydzień jest następujący:

 

Poniedziałek (od 16.30) ulice: Ciołkowskiego, Gliwicka, Saska, Śląska

Wtorek (od 16.30): ul. Gdańska

Środa (od 16.30) ulice: Bociania, Niedźwiedzia (od Centrum Medycznego do ul. Żurawiej)

Czwartek (od 16.30): ul. Niedźwiedzia (od. ul. Żurawiej do ul. Ciołkowskiego)

Piątek (od 16.30): ul. Żubrów 10

Sobota (od 10.00): Żubrów 4, 6, 8, 12, 14, 16 wraz z domami jednorodzinnymi

Zachęcamy do lektury miesięcznika „Drogi Miłosierdzia” – do nabycia przy wyjściu z kościoła.

 

W tym tygodniu patronuje nam:

Piątek, 13 stycznia – św. Hilary (między 310 a 320 – 367), biskup i doktor Kościoła, wielki miłośnik i znawca Pisma Świętego oraz obrońca bóstwa Chrystusa w sporach teologicznych IV wieku (wspomnienie dowolne).

 

Odeszli do Pana: śp. Józefa Lamek i Mirosław Utracki

 

Intencje

Poniedziałek – 9 stycznia 2023 r.

7.00   1. O zdrowie dla Alfredy i potrzebne łaski

 1. + ks. Józef Krysiewicz (9 gr.)

18.00 1. + Irena, Mieczysław, Eliza, Mirosław, r. Wróblewskich

 1. W 18 urodziny Gabrysi
 2. Dziękczynna za łaskę przyjmowania komunii w chorobie i za tych, którzy się do tego przyczynili
 3. + Krzysztof Wyszyński (10 gr.)

 

Wtorek – 10 stycznia 2023 r.

7.00   1. + Anna, Adolf, Marian Puszko

 1. + ks. Józef Krysiewicz (10 gr.)

17.45 Nieustająca Nowenna do Miłosierdzia Bożego

18.00 1. O szczęśliwe rozwiązanie i zdrowie mamie i dziecku

 1. Dziękczynna za dar modlitwy w czasie choroby
 2. Dziękczynna za otrzymane łaski w minionym roku i o Bożą opiekę nad całą rodziną w nowym roku
 3. + Krzysztof Wyszyński (10 gr.)

 

Środa – 11 stycznia 2023 r.

7.00   + ks. Józef Krysiewicz (11 gr.)

17.50 Nabożeństwo do św. Józefa

18.00 1. + Roman Michaluk

 1. + Helena, Zygmunt, Wirgiliusz, Genowefa, r. Cybulko
 2. + Krzysztof Wyszyński (11 gr.)

 

Czwartek – 12 stycznia 2023 r.

7.00   + ks. Józef Krysiewicz (12 gr.)

18.00 1. + Leszek Zadykowicz (5 r.)

 1. + Bożena, Bronisław Gil
 2. + Krzysztof Wyszyński (12 gr.)

 

Piątek – 13 stycznia 2023 r.

7.00   + ks. Józef Krysiewicz (13 gr.)

18.00 1. + Józef Skorupski (30 r.)

 1. W 9 urodziny Liliany
 2. + Krzysztof Wyszyński (13 gr.)

 

Sobota – 14 stycznia 2023 r.

7.00   + ks. Józef Krysiewicz (14 gr.)

18.00 1. W 11 urodziny Izabeli

 1. + Melania, Czesław, Eugenia Żuk, Łukasz, Teresa, Władysław, Stanisław, Zdzisław
 2. + Krzysztof Wyszyński (14 gr.)

 

Niedziela – 15 stycznia 2023 r.

8.00   + Paweł Koszałkowski

10.00 1. + Rozalia, Kazimierz, Anna, Edmund, r. Woronków

 1. W 11 urodziny Huberta i za jego rodziców

12.00 1. W 12 urodziny Marty i Beaty

 1. + ks. Józef Krysiewicz (15 gr.)

18.00 1. + Sebastian Wszeborowski (1 r.)

 1. + Zbigniew, Irena, Jan, Władysław, Michalina, r. Hryc
 2. + Krzysztof Wyszyński (15 gr.)