Pierwszym, fundamentalnym powołaniem, którym obdarza nas Bóg, jest powołanie do życia w rodzinie opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety. To jest przestrzeń, w której realizujemy swoją świętość i z której wyruszamy w świat, żeby wypełniać różne powołania. O tę przestrzeń trzeba nieustannie dbać, umacniać ją życiem sakramentalnym, budować codzienną duchowość małżeńską i rodzinną. Wymagania Ewangelii są jasne i konkretne. Niech nigdy nie zabraknie nam odwagi, by żyć nimi na co dzień.

Rozpoczęliśmy październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Będziemy rozważali tajemnice Boże, wzywali wstawiennictwa Matki Bożej i przedstawiali Bogu codzienne sprawy własne, najbliższych i tych, którzy powierzają się naszej pamięci. Zachęcamy do odmawiania różańca w rodzinach. To piękna praktyka, a przede wszystkim najpiękniejsze świadectwo wiary, kiedy to rodzina razem modli się za siebie. Każdego dnia zapraszamy na nabożeństwo różańcowe o 18.30. Dzieci zapraszamy do włączenia się w modlitwę różańcową w poniedziałki i piątki.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. „Godzina Święta” o 17.00. Msza Święta o 18.00 z prośbą o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne. Tego dnia pracę formacyjną wznawia wspólnota „Matki w modlitwie”. Zapraszamy na spotkanie kobiety, które chcą włączyć się w modlitwę za dzieci i wnuki oraz pogłębiać chrześcijańską duchowość.

Od 2 do 4.11 w wypominkach o godz. 17.00 i Mszy św. o 18.00 modlić się będziemy za zmarłych. Przed wejściem do kościoła znajdziecie Kochani kartki na których można wpisać imiona zmarłych a następnie złożyć je w kancelarii, zakrystii a także w skarbonce z napisem „Wypominki”. Można zaznaczyć w jaki dzień modlitwy chcemy włączyć naszych zmarłych.

Białostocki Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” wyruszy w niedzielę 10 października o godz. 13.30 sprzed białostockiej Archikatedry. Przed marszem zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodzin o godz. 12.30 w Archikatedrze. Zachęcamy do wzięcia udziału w tym Marszu wszystkich, którym na sercu leży dobro polskich rodzin, a w sposób szczególny ojców, aby na wzór św. Józefa zawsze odpowiedzialnie i odważnie troszczyli się o powierzonych ich opiece bliskich.

W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić 21. Dzień Papieski. Z tej okazji biskupi napisali do nas list w którym zapraszają do włączenia się w budowę duchowego pomnika św. Jana Pawła II. Jest nim fundusz stypendialny zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. „W przyszłą niedzielę, piszą biskupi, podczas kwesty przy kościołach i w miejscach publicznych, będziemy mogli wesprzeć materialnie ten wyjątkowy, konsekwentnie budowany od 21 lat przez nas wszystkich „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II”. Zachęcamy do zapoznania się z treścią listu. Jest on zamieszczony na naszej stronie internetowej. Na stoliku są też do wzięcia kopie przesłania naszych pasterzy.

Zapraszamy do lektury nowego numeru „Dróg Miłosierdzia” poświęconego modlitwie różańcowej. Jest on do nabycia, wraz z kalendarzem misyjnym na 2022 rok przy wyjściu z kościoła.

Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

 

Odeszli do Pana:

+ Józefa Kaczkieło i Bogdan Sadowski

 

W tym tygodniu patronują nam:

– w poniedziałek 4 października – św. Franciszek z Asyżu (1182-1226), diakon, założyciel Zakonu Braci Mniejszych;

– we wtorek 5 października – św. Faustyna Kowalska (1905-1938), zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, mistyczka, nazywana Sekretarką Bożego miłosierdzia;

– w czwartek 7 października – Najświętsza Maryja Panna Różańcowa – patronka wspólnot Żywego Różańca.

 

 

 

Intencje

4 października 2021 – poniedziałek

7:00    + Eugeniusz Radziewicz (4 gr.)

18:00  1. + Eugenia (f), Aleksander, Stanisław, Edward, Krzysztof, Tomasz

 1. + Krzysztof – Marian Świętoniowski
 2. + Nina Chodorowska
 3. + Helena Zubrycka (30 dz.)

 

5 października 2021 – wtorek

7:00    1. + Eugeniusz Radziewicz (5 gr.)

 1. + Grzegorz Wojtkowski (30 dz.)

17.45  Nieustająca Nowenna do Miłosierdzia Bożego

18:00  1. W 25 r. ślubu Dariusza i Elżbiety Pieńczaków

 1. + Władysława, Franciszek Sitko
 2. + Regina Puławska
 3. + Henryk Łukaszewski

 

6 października 2021 – środa

7:00    1. + Eugeniusz Radziewicz (6 gr.)

 1. + Ryszard Leszkowicz

17.50  Nabożeństwo do św. Józefa

18:00  1. W intencji wspólnoty „Przyjaciele Oblubieńca”

 1. + Ryszard, Krystyna, r. Wierzbickich
 2. + Wanda Prokopczyk (4 r.)
 3. + Jadwiga Łukaszewska

 

7 października 2021 – czwartek

7:00    + Eugeniusz Radziewicz (7 gr.)

18:00  1. + Zbigniew Pieńczak

 1. + Mieczysław Żukowski
 2. W intencji Bogu wiadomej
 3. + Maria Domaszuk (30 dz.) [od pracowników punktu przedszkolnego „Nasze Przedszkole”]

 

8 października 2021 – piątek

7:00    1. + Eugeniusz Radziewicz (8 gr.)

 1. + Zofia Dybacka

18:00  1. W 18 urodziny Bartka

 1. + Cecylia Lulewicz
 2. + Marian Jaroszewicz

 

9 października 2021 – sobota

7:00    + Eugeniusz Radziewicz (9 gr.)

18:00  1. W urodziny Bruna

 1. + Jadwiga Łukaszewska
 2. + Irena Wysocka
 3. + Bronisław Szuszkiewicz (20 r.), r. Szuszkiewiczów i Wróblów

 

10 października 2021 – niedziela

7:30    + Janina Łukaszuk

9:00    1. + z r. Basznianin

 1. + Mieczysław Sienkiewicz (2 r.)

10:30  + Helena i Czesław Sobolewscy

12:00  1. W intencji Parafian

 1. W urodziny Przemysława i w 1 r. ślubu Przemysława i Anety

Chrzest: Oliwia Pietkun

18:00  1. W 10 r. ślubu Adama i Julii

 1. + Eugeniusz Radziewicz (10 gr.)