Przed nami ostatni tydzień sierpnia – miesiąca trzeźwości, a dla wielu ostatnie dni urlopów i wakacji. Starajmy się jak najlepiej wykorzystywać ten czas na pogłębienie naszych wzajemnych relacji rodzinnych czy przyjacielskich, na dobrą lekturę i budujące rozmowy. Zachęcamy przy tej okazji do lektury książek i prasy katolickiej.

Dzisiaj przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Dziś, gdy tak często podważa się i relatywizuje fakty historyczne nie możemy o tym zapominać. Tego dnia módlmy się o dobre owoce ich cierpień dla przyszłych pokoleń.

W poniedziałek (24.08), w liturgii przypada święto Świętego Bartłomieja, Apostoła. Tradycja głosi, że zaniósł Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską.

W środę (26.08) ponownie nasze myśli i serca skierujemy na Jasną Górę, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał Święty Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”. Tego dnia zapraszamy na modlitwę przy grocie Matki Bożej (w niepogodę do kościoła) o godz. 20.30.  

W sobotę (29.08), w liturgii wspominamy Męczeństwo Świętego Jana Chrzciciela. Tego dnia jest dzień imienin naszego ks. Jana. Msza św. w jego intencji będzie o godz. 18.00.

Można już zamawiać intencje mszalne na rok 2021. Zachęcamy, by już dziś przypomnieć przyszłoroczne rocznice śmierci naszych bliskich, jubileusze małżeńskie, imieniny, czy urodziny w które naszym bliskim chcielibyśmy ofiarować bezcenny dar, jakim jest sprawowana w ich intencji Eucharystia. Można to uczynić w godzinach urzędowania naszej kancelarii i po każdej Mszy św. w zakrystii.

Apostolstwo Trzeźwości naszej Archidiecezji zaprasza na rekolekcje prowadzone przez oo. kapucynów z zakroczymskiego Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości, które odbędą się:
– w parafii św. Kazimierza w Białymstoku w dniach 28-30.08 i w parafii NMP Nieustającej Pomocy w Kozińcach w dniach 11-13.09.
Rozpoczynają się one Mszą św. o godz. 18.00.

Ruszyła akcja Caritas „Tornister Pełen Uśmiechów”, której celem jest wsparcie dzieci z potrzebujących rodzin u progu nowego roku szkolnego. W tym roku została ona rozszerzona o działania związane
z zapewnieniem dzieciom dostępu do komputerów niezbędnych do nauki zdalnej. Do końca sierpnia można zakupić tzw. „wyprawkę szkolną”, a następnie dostarczyć ją do parafii lub biura Caritas przy ul. Warszawskiej 32. Można również dokonać wpłaty na konto białostockiej Caritas z dopiskiem „Tornister”.

Od 36 lat z okazji Święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przypadającego 8.09 pielgrzymujemy pieszo do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie. W tym roku, w związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną, pielgrzymka w dotychczasowej formie nie może się odbyć. Zachęcamy jednak do indywidualnego pielgrzymowania w dniu 5.09, zarówno pieszego jak i za pomocą środków transportu, zachowując przy tym obowiązujące zasady bezpieczeństwa epidemicznego.  Msze św. dla pielgrzymów w Sanktuarium w Krypnie w sobotę (5.09) będą odprawione o godz. 16:00 oraz 18:00.  Istnieje również możliwość nawiedzenia Sanktuarium Matki Bożej w dniach od 5 do 8.08. Program nabożeństw znajduje się na stronie internetowej Sanktuarium w Krypnie.

Dzisiaj kierujemy słowa wdzięczności pod adresem ks. Wojciecha, który po czteroletniej pracy w naszej parafii, od 1.09 będzie ojcem duchownym w naszym Seminarium Duchownym.

Ks. Wojciechu, dziękujemy za hojne sianie Słowa, szafowanie sakramentów świętych, bycie czytelnym drogowskazem i przewodnikiem do Chrystusa, wspartym o piękne człowieczeństwo. Mamy nadzieję na Twoją obecność pośród nas, jak tylko nowe obowiązki będą na to pozwalały. Towarzyszymy Ci modlitwą i życzliwością.

Wszystkim na „wakacyjne ostatki” niech błogosławi Bóg.

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • 24 VIII – św. Bartłomiej Apostoł (†około 70), powołany przez Pana Jezusa do grona Dwunastu.
 • 27 VIII – św. Monika, matka św. Augustyna (354-430), która swoją wytrwałą modlitwą wyprosiła jego nawrócenie.
 • 28 VIII – św. Augustyn (354-430), syn św. Moniki, po nawróceniu został biskupem i wybitnym teologiem; doktor Kościoła.

 

 

I n t e n c j e  m s z a l n e

24 sierpnia 2020 r. – poniedziałek

7.00     1. + Jerzy Orłowski

 1. + Helena Burtak (24 gr.)
 2. W intencji ofiarodawcy (sem.)

18.00   1. + Aniela Średzińska

 1. + Stanisław Mieleszkiewicz
 2. + Alicja Bieńkowska (24 gr.)

 

25 sierpnia 2020 r. – wtorek

7.00     1. + Helena Burtak (25 gr.)

 1. + Alicja Bieńkowska (25 gr.)

17.45   Nieustająca Nowenna do Miłosierdzia Bożego

18.00   1. + Alina, Mirosław

 1. W 12 urodziny Amelii
 2. W 2 rocznicę ślubu Pauliny i Macieja

 

26 sierpnia 2020 r. – środa

7.00     1. + Helena Burtak (26 gr.)

 1. + Alicja Bieńkowska (26 gr.)
 2. O pomyślność dla dzieci (sem.)

18.00   1. + Eugeniusz

 1. + Urszula Nikołajuk
 2. Za Szymona i Małgosię o zdrowie i Boże błogosławieństwo

 

27 sierpnia 2020 r. – czwartek

7.00     1. + Helena Burtak (27 gr.)

 1. + Alicja Bieńkowska (27 gr.)

18.00   1. W intencji Wspólnoty „Matki w modlitwie” i ich rodzin

 1. O uzdrowienie dla Aliny
 2. + Jerzy Sołtan (30 dz.) – sem.
 3. + Lilia Wiercińska (30 dz.) – sem.

 

28 sierpnia 2020 r. – piątek

7.00     1. + Helena Burtak (28 gr.)

 1. + Alicja Bieńkowska (28 gr.)

18.00   1. W 21 r. ślubu Sylwii i Antoniego

 1. W 21 r. ślubu Renaty i Piotra
 2. + Józef Więsław (6 r.)

 

29 sierpnia 2020 r. – sobota

7.00     1. + Helena Burtak (29 gr.)

 1. Za zatwardziałych grzeszników

18.00   1. W dniu imienin ks. Jana Bielskiego

 1. + Edmund, Aleksander, Franciszek, Helena, Teofil, r. Zimnochów
 2. + Alicja Bieńkowska (29 gr.)
 3. W 15 urodziny Łukasza – dziękczynna z prośbą o dary Ducha Świętego

 

30 sierpnia 2020 r. – niedziela

7.30     + Bronisława, Jan, Waldemar Szymańscy

9.00     + Alicja Bieńkowska (30 gr.)

10.30   1. + Gabriel Rachwało (7 r.)

 1. + Jolanta Jasionowicz (1 r.) – sem.

12.00   1. W intencji Parafian

 1. + Aleksander, Halina Ancipiuk (sem.)

18.00   1. + Franciszek Szymański (10 r.)

 1. + Helena Burtak (30 gr.)
 2. O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Marii (sem.)