W sierpniu tak często nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. W nadchodzącą sobotę, 22 sierpnia, będziemy radowali się Maryją – Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.

Godne i częste przyjmowanie Komunii św. domaga się od nas czynnej miłości do Pana Boga i bliźniego. Trwa jeszcze sierpień – miesiąc modlitwy o trzeźwość naszego narodu. Jednym z przejawów miłości bliźniego może być więc zobowiązanie do abstynencji od alkoholu w celu ratowania innych osób uzależnionych, a także pomoc w podjęciu przez takie osoby decyzji o leczeniu odwykowym. Podejmujmy w tej kwestii osobistą modlitwę i konkretne działania. W każdym czasie i na każdym miejscu miejmy siłę i odwagę przeciwstawić się grzechowi pijaństwa. Maryi – Królowej złóżmy wotum czasowej lub całkowitej abstynencji.

W przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 12.00 złożymy Panu Bogu ofiarę dziękczynienia za czteroletnią pracę duszpasterską ks. Wojciecha pośród nas, prosząc o dary Ducha Świętego do pełnienia zadań ojca duchownego w naszym Seminarium Duchownym – serdecznie zapraszamy.

Studium Teologii w Białymstoku zaprasza osoby zainteresowane nauczaniem religii w szkołach, pogłębieniem wiedzy teologicznej, podjęciem doradztwa rodzinnego w parafialnych poradniach na: 6 – letnie niestacjonarne studia magisterskie teologiczno – katechetyczne; 2 – letnie niestacjonarne podyplomowe studia katechetyczne; 2 – letnie studium teologii dla świeckich; roczne studium życia rodzinnego.
Dokumenty należy składać w sekretariacie Studium Teologii w Białymstoku przy ul. Warszawskiej 50 do 19 września br. włącznie. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej: www.teologia.archibial.pl

Przed kościołem zbierane są dzisiaj ofiary na pomoc poszkodowanym w wyniku wybuchu w Bejrucie. Pomoc zostanie przekazana przez Caritas.

W naszych modlitwach nie zapominajmy o pielgrzymach oraz o wypoczywających na wakacjach. Prośmy Matkę Boga i naszą o ich wzrost duchowy, dobry, ubogacający wypoczynek i szczęśliwy powrót do domu.

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • 17 VIII – św. Jacek Odrowąż (1200-1257), prezbiter, polski dominikanin, który poświęcił się misjom w różnych częściach naszego kraju; jego życie było wypełnione czcią do Matki Bożej.
 • 20 VIII – św. Bernard (1090-1153), opat cystersów w Clairvaux (Francja) i doktor Kościoła, wielki myśliciel, teolog i mistyk, nazywany „wyrocznią Europy”.
 • 21 VIII – św. Pius X (1835-1914), papież, który odrodził życie eucharystyczne, wydając dekrety o częstszym przystępowaniu do Eucharystii i pozwalając dzieciom na wcześniejszą Komunię św.; nazwano go „papieżem dzieci”.

 

 

I n t e n c j e  m s z a l n e

17 sierpnia 2020 – poniedziałek

7:00    1. + Jan Żywolewski

 1. + Alicja Bieńkowska (17 gr.)
 2. + Joanna Nietupska (sem.)

18:00 1. + Aniela Średzińska

 1. + Helena Burtak (17 gr.)
 2. + Zenobiusz Bolczak
 3. + Andrzej Panuś (sem.)

 

18 sierpnia 2020 – wtorek

7:00    1. + Regina Czech (6 r.)

 1. + Alicja Bieńkowska (18 gr.)

17:45  Nieustająca Nowenna do Miłosierdzia Bożego

18:00 Msza św. o Miłosierdziu Bożym

 1. W 8 r. ślubu Justyny i Pawła Ciborowskich
 2. + Helena Burtak (18 gr.)
 3. + Arkadiusz Geresz

 

19 sierpnia 2020 – środa

7:00    1. + Helena Burtak (19 gr.)

 1. + Alicja Bieńkowska (19 gr.)

18:00 Msza św. o ustanie pandemii

 1. W 20 r. ślubu Bożeny i Piotra Woronieckich
 2. + Andrzej Gryko (11 r.)
 3. + Ferdynand Pancewicz
 4. + Zygfryd Zagórski (14 r.), r. Zagórskich, Kuczyńskich, Kajewskich, Cylko (sem.)

 

 

20 sierpnia 2020 – czwartek

7:00    1. + Józefa (f) Borecka (39 r.), Józef, Adam, Helena, Tadeusz

 1. + Alicja Bieńkowska (20 gr.)

18:00 1. + Danuta Bukrym (2 r.)

 1. + Helena Burtak (20 gr.)
 2. + Tadeusz Kuczyński (30 r.)
 3. + Andrzej Panuś (sem.)

 

21 sierpnia 2020 – piątek

7:00    1. + Genowefa, Jadwiga, Marianna, Stanisław Bochenko, r. Bochenko

 1. + Helena Burtak (21 gr.)
 2. + Alicja Bieńkowska (21 gr.)

18:00 1. + Teresa i Witold Jóźwiak

 1. W urodziny Michała
 2. W urodziny Marcina Grzecha (sem.)

 

22 sierpnia 2020 – sobota

7:00    1. + Tess Kamola, Zdzisław Kamola

 1. + Helena Burtak (22 gr.)

15:00 Ślub: Agata Kurczab, Piotr Prochor

16:30 Ślub: Anna Niewińska, Maliszewski Dawid

18:00 1. W dniu urodzin Sylwii

 1. + Aniela i Feliks Tarasiewicz
 2. + Alicja Bieńkowska (22 gr.)

 

23 sierpnia 2020 – niedziela

7:30    1. + Czesława Żebrowska oraz za zmarłych rodziców

 1. + Alicja Bieńkowska (23 gr.)

9:00    1. O błogosławieństwo Boże dla Małgosi, Kuby, Marty, Krzysztofa i Adama

 1. + Henryk Łukaszewski 3 r. (sem.)

10:30 1. O błogosławieństwo Boże dla Anny i Adama i ich dzieci

 1. + Helena Burtak (23 gr.)
 2. + Tadeusz Czarnecki 10 r., Mirosław Czarnecki (sem.)

12:00 1. W intencji Parafian

 1. + Andrzej Borysiewicz

Chrzest: Natalia Rogowska

Zapowiedzi (II): Wiszniewski Łukasz – par. tutejsza, Żukowska Anna – par. Ducha Św.

18:00 1. + Marek Szeps (7 r.), Leszek, Regina, Zbigniew

 1. W dniu urodzin Barbary (sem.)