Pamiętajmy o właściwym wykorzystaniu podarowanego nam czasu wakacji. Niech sprzyja pogłębieniu naszych relacji z Bogiem, umocnieniu wiary, nawróceniu. Temu właśnie służy każda niedzielna Eucharystia. Nie rezygnujmy z tego najcenniejszego spotkania z Panem Jezusem, tak łatwo zasłaniając się wakacjami, oddaleniem świątyni. Wierzyć w Chrystusa – to znaczy być Jego świadkiem wobec bliźnich i świata; to znaczy być światłem dla współczesnego świata.

W najbliższą środę (22.07), w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętej Marii Magdaleny, patronki dobrej przemiany. Magdalena, wierna uczennica Chrystusa, była przy Jego śmierci i pierwsza ujrzała Go po zmartwychwstaniu wczesnym rankiem dnia paschalnego (Mk 16,9).

W sobotę (25.07) czcimy Świętego Krzysztofa, męczennika z połowy III wieku, patrona kierowców i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Może warto pamiętać o nim podczas wakacyjnych podróży, prosić go o opiekę, aby szczęśliwie i cało powrócić do domu. Z racji wspomnienia tego Świętego, pobłogosławimy nasze pojazdy mechaniczne i będziemy się modlili o roztropne ich wykorzystywanie. Niech nam nigdy nie zabraknie rozsądku i wyobraźni na drodze. Msza św. w intencji kierowców o godz. 18.00. Po niej błogosławieństwo kierowców, samochodów i innych pojazdów.

Przypominamy, że w naszym kościele wieczorna Msza św. w soboty jest odprawiana z formularza niedzielnego. Kodeks Prawa Kanonicznego precyzuje: „Nakazowi uczestniczenia we Mszy św. czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego” (Kan. 1248). Dobrowolne zaniedbanie uczestniczenia we Mszy św. w niedzielę jest grzechem śmiertelnym i powoduje zerwanie kontaktu z Bogiem. Warto o tym pamiętać w planowaniu wakacyjnego odpoczynku. W letnie dni pamiętajmy też o odpowiednim stroju na spotkanie z Bogiem w Mszy św.

Wszystkim życzymy miłego niedzielnego odpoczynku, wyjeżdżającym na urlopy i wakacje „Szczęść Boże” na drogę, odpoczynek i powrót, pracującym siły.

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • 22 VII – św. Maria Magdalena, uwolniona przez Pana Jezusa od siedmiu złych duchów (Mk 16,9; Łk 8,2); została nazwana Apostołką Apostołów, ponieważ to ona pierwsza zaniosła im radosną wieść o zmartwychwstaniu Pana.
 • 23 VII – św. Brygida (1303-1373), zakonnica, w 1999 roku ogłoszona przez św. Jana Pawła II współpatronką Europy.
 • 24 VII – św. Kinga (1234-1292), córka króla węgierskiego Beli IV, żona polskiego księcia Władysława Wstydliwego, która po śmierci męża wstąpiła do zakonu klarysek i dalsze swoje życie poświęciła dla ubogich.
 • 25 VII – św. Jakub Apostoł (†44), powołany przez Jezusa razem ze swym bratem Janem, jako jeden z Jego pierwszych uczniów, poniósł śmierć męczeńską ścięty mieczem na rozkaz Heroda.
 • 25 VII – św. Krzysztof (†ok. 250), męczennik, jeden z Czternastu Wspomożycieli, czyli szczególnych patronów, m.in. chrześcijańskiej młodzieży, farbiarzy, flisaków, introligatorów, marynarzy, pielgrzymów, kierowców i podróżnych, przewoźników, tragarzy, turystów i żeglarzy, orędownik w śmiertelnych niebezpieczeństwach.

 

 

 

I n t e n c j e  m s z a l n e

Poniedziałek – 20 lipca 2020 r.

7.00    1. + Łucja Skarzyńska (20 gr.)

 1. + Aniela Średzińska
 2. Dziękczynna za łaskę ocalenia życia w wypadku samochodowym (sem.)

18.00  1. + Andrzej Panuś

 1. + Teresa Dzieniszewska (20 gr.)
 2. + Irena Zajkowska

 

Wtorek – 21 lipca 2020 r.

7.00    1. + Antoni Mazurczyk (37 r.), Wiktoria, Halina, Henryk, Antoni

 1. Za dusze w czyśćcu cierpiące (sem.)
 2. + Teresa Dzieniszewska (21 gr.)

18.00  1. W 30 r. ślubu Agnieszki i Jerzego

 1. + Jan Choromański, r. Choromańskich
 2. + Łucja Skarzyńska (21 gr.)
 3. + Helena Kępa (1 r.) (sem.)
 4. W 3 r. ślubu Ewy i Marcina Kreczków (sem.)

 

Środa – 22 lipca 2020 r.

7.00    1. W 48 rocznicę ślubu Teresy i Arnolda

 1. + Teresa Dzieniszewska (22 gr.)

18.00  1. + Leszek, Maria, Józef Zadykowicz, Władysława (f), Władysław, Tadeusz Grodzik

 1. W intencji Bogu wiadomej
 2. + Łucja Skarzyńska (22 gr.)

 

Czwartek – 23 lipca 2020 r.

7.00    1. + Łucja Skarzyńska (23 gr.)

 1. + Eugeniusz Ruciński, Helena, Irena, r. Rucińskich

18.00  1. + Władysława (f) Bobowik

 1. + Teresa Dzieniszewska (23 gr.)
 2. O zdrowie dla Bogusława Cudowskiego

 

Piątek – 24 lipca 2020 r.

7.00    1. + Maria Nienałtowska (10 r.), Zygmunt, Jan, Wiesław, r. Nienałtowskich

 1. + Teresa Dzieniszewska (24 gr.)

18.00  1. + Roman Matysewicz (23 r.), r. Matysewiczów

 1. + Stanisław Mieleszkiewicz
 2. + Łucja Skarzyńska (24 gr.)
 3. W 6 urodziny Dorotki oraz w imieniny Krzysztofa (sem.)

 

Sobota – 25 lipca 2020 r.

7.00    1. + Regina, Zygmunt Kowalczuk

 1. + Zenobia, Władysław, Zofia
 2. + Łucja Skarzyńska (25 gr.)

18.00  1. W intencji kierowców

 1. + Teresa Dzieniszewska (25 gr.)

 

Niedziela – 26 lipca 2020 r.

7.30    1. W 1 urodziny Vincent’a

 1. + Czesław Tomczak (4 r.) – sem.

9.00    1. + Zbigniew Pieńczak

 1. + Teresa Dzieniszewska (26 gr.)
 2. + Anna Kruszewska (sem.)

10.30  1. + Dariusz Borkowski (8 r.)

 1. + Anna Wszeborowska
 2. + Stanisław Jarmołowski (sem.)

12.00  1. W intencji Parafian

 1. W 10 urodziny Malwiny (sem.)
 2. + Anna Kluczko (sem.)

18.00  1. + Anna, Edmund

 1. + Łucja Skarzyńska (26 gr.)