Dziś przypada kolejna lipcowa niedziela. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu Dnia Pańskiego. Niech na trasach wakacyjnych wędrówek nie zabraknie świątyń. W każdej z nich na spotkanie z nami czeka Zbawiciel – Jezus Chrystus. Pamiętajmy, aby nasze zachowanie w czasie ich zwiedzania było nacechowane powagą i należną czcią dla Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Pamiętajmy o godnym stroju, o ciszy i modlitwie.

Sakrament Pokuty sprawowany jest w naszym kościele 15 minut przed każdą Mszą św. Zachęcamy do dobrego przygotowania się do spotkania w nim z Jezusem Miłosiernym poprzez rachunek sumienia. Pomocą w tym mogą być foldery umieszczone przy konfesjonałach i czas skupienia przed wystawionym Najświętszym Sakramentem (w naszym kościele od niedzieli do piątku, w godz. 17.00-18.00).

Zachęcamy także do włączenia się w Nieustanną Nowennę do Miłosierdzia Bożego – wtorki, godz. 17.45.

Lipiec w dawnej tradycji Kościoła poświęcony był czci Przenajświętszej Krwi naszego Zbawiciela. Zachęcamy do indywidualnego odmawiania Litanii do Najdroższej Krwi Chrystusa Pana, którą możemy odnaleźć w modlitewnikach lub w internecie.

W czwartek, 16 lipca, w liturgii wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XII wieku. Właśnie na Górze Karmel (północno-zachodni Izrael) duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi – karmelitów, który wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła. Święci, których wydały zakony karmelitańskie, należą do najpopularniejszych. W tym gronie jest Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, a spośród Polaków znany jest Święty Rafał Kalinowski.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel przypomina nam o jeszcze innym ważnym rysie duchowości chrześcijańskiej, a mianowicie o szkaplerzu. Matka Boża objawiła go generałowi karmelitów w Cambridge (Anglia) Szymonowi Stockowi w 1251 roku. Obiecała też każdemu, kto będzie go nosił do śmierci, że nie zazna ognia piekielnego i żadnego innego niebezpieczeństwa. Dziś wielu z nas nosi medaliki szkaplerzne. Zadbajmy o to, aby nie była to tylko dekoracja stroju. Niech to będzie znak naszej religijności, noszony z wiarą i miłością. Prośmy też Matkę Bożą, abyśmy mogli dojść szczęśliwie do naszej Góry Karmel, którą jest Chrystus. Jak Maryja, wsłuchujmy się w słowo Boże, rozważajmy je i zachowujmy w swoich sercach.

W naszej wspólnocie parafialnej witamy gości. Naszym drogim Parafianom, udającym się na urlopy życzymy zregenerowania duchowych i fizycznych sił. Wszystkim niech na rozpoczynający się tydzień pobłogosławi Bóg.

 

Odeszła do Pana: śp. Teresa Gawryluk

W tym tygodniu patronują nam:

 • 13 lipca – Święci Andrzej Świerad (†1030-1034), z pochodzenia Polak, i jego uczeń Benedykt (†1033-1037), dwaj pustelnicy, prowadzący niezwykle surowe życie na terenie dzisiejszych Węgier.
 • 15 lipca – św. Bonawentura (1218-1274), biskup i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych teologów średniowiecza.

 

 

 

I n t e n c j e  m s z a l n e

 

13 lipca 2020 – poniedziałek

7:00    1. + Jan, Janina, Stefan Zalewscy i ich rodzice

 1. + Teresa Dzieniszewska (13 gr.)

18:00 1. W intencji rodziny Chrzanowskich

 1. W 1 r. ślubu Justyny i Rafała
 2. + Łucja Skarzyńska (13 gr.)
 3. + Ferdynand Pancewicz (30 dz.)- sem.

 

14 lipca 2020 – wtorek

7:00    1. + Łucja Skarzyńska (14 gr.)

 1. + Teresa Dzieniszewska (14 gr.)

17:45  Nieustająca Nowenna do Miłosierdzia Bożego

18:00 Msza św. wotywna o Miłosierdziu Bożym

 1. + Józef (14 r.), Marcin, Adela, Janina, Józef
 2. + Józef Markiewicz
 3. Za Bogusława Zajkowskiego, Adama i Elżbietę
 4. O zdrowie i błogosławieństwo Boże dla Ireny

 

15 lipca 2020 – środa

7:00    1. + Anna Szczesiul

 1. + Teresa Dzieniszewska (15 gr.)

18:00 1. + Ryszard Sokołowski

 1. W 25 r. ślubu Katarzyny i Zdzisława Leleniewskich
 2. + Łucja Skarzyńska (15 gr.)
 3. + Bogusław Żurakowski

 

16 lipca 2020 – czwartek

7:00    1. W urodziny Dariusza, za jego żonę Barbarę i dzieci Kacpra i Patryka

 1. + Teresa Dzieniszewska (16 gr.)

18:00 1. W urodziny Karoliny Pieńczak

 1. W dniu urodzin Urszuli
 2. + Łucja Skarzyńska (16 gr.)
 3. + Marek Lewkowicz (3 r.)
 4. W urodziny Tadeusza (sem.)

 

17 lipca 2020 – piątek

7:00    1. + Jan Żywolewski

 1. + Teresa Dzieniszewska (17 gr.)
 2. + Joanna Nietupska

18:00 Msza św. wotywna o Duchu Świętym

 1. + Stanisław i Wojciech Godlewscy
 2. Intencja dziękczynna (sem.)
 3. + Łucja Skarzyńska (17 gr.)

 

18 lipca 2020 – sobota

7:00    Msza św. wotywna o Niepokalanym Sercu Maryi

 1. + Łucja Skarzyńska (18 gr.)
 2. + Jadwiga Stocka

18:00 1. + Aniela Średzińska

 1. + Teresa Dzieniszewska (18 gr.)
 2. O łaskę zdrowia dla Sylwii

 

19 lipca 2020 – niedziela

7:30    + Teresa Dzieniszewska (19 gr.)

9:00    + Henryk, Marek, Michalina, Józef, Apolonia

10:30 1. W urodziny Hanny Panuś

 1. + Łucja Skarzyńska (19 gr.)

12:00 1. W intencji Parafian

 1. + Urszula Nikołajuk

18:00 1. + Janusz Mojsak (2 r.), r. Mojsak, Krygiel

 1. O błogosławieństwo Łukaszowi i Annie na przygotowanie się do sakramentu małżeństwa

 

Gdy szukasz Boga –

Popatrz na kwiaty,

Popatrz na góry i ciemny las.

Z każdej wędrówki wrócisz bogaty

I dobrą treścią wypełnisz swój czas.