Kochani,

Wielka Sobota wieńczy obchody Triduum Paschalnego. To dzień wielkiej ciszy. Wczesnochrześcijański autor napisał: „Co się stało? Wielka cisza spowiła ziemię; wielka na niej cisza i pustka. Cisza wielka, bo Król zasnął”. Postaraj się, by wielkosobotnia cisza zapanowała też w twoim domu po to, by przemówił w niej Bóg, byś Go usłyszał. Tego dnia zazwyczaj wszystko kręciło się wokół przygotowań świątecznego stołu, wielkanocnego śniadania i „święconki” – „ósmego sakramentu”. W tym roku nie będzie „koszyczka”. Na naszej stronie internetowej, na stoliku przy wejściu do kościoła znajdziesz tekst modlitwy błogosławieństwa pokarmów na wielkanocnym stole. Możesz go wykorzystać na rozpoczęcie wielkanocnego śniadania.

Wielkosobotni dzień rozpocznij modlitwą dziękczynienia za sakrament chrztu: obmyty zostałeś z grzechu pierworodnego i stałeś się dzieckiem Boga – jest więc za co dziękować. O godz. 9.00 włącz się w modlitwę Słowem Bożym transmitowaną z naszego kościoła. Jej teksty znajdziesz tutaj:

https://brewiarz.pl/iv_20/1104-1/godzczyt.php3

https://brewiarz.pl/iv_20/1104-1/jutrznia.php3

Wybierz się do kościoła na adorację Najświętszego Sakramentu (10.00-20.00). Będziesz mógł także skorzystać z sakramentu spowiedzi. O 15.00 połącz się duchowo z całą parafialną wspólnotą w modlitwie II dnia Nowenny przed Świętem Miłosierdzia Bożego.

O 22.00 rozpocznie się w naszym kościele najważniejsza liturgia roku – Wigilia Paschalna, Święto naszego Odkupienia. Przygotowując się do duchowego w niej uczestnictwa przygotuj swoją chrzcielną świecę. Jeśli jej nie masz weź jakąkolwiek świecę. Będzie ona potrzebna do odnowienia przyrzeczeń Chrztu św. Liturgię rozpocznie uroczyste zapalenie świecy paschalnej – symbolizuje ona ogień, który towarzyszył Izraelitom podczas ucieczki z Egiptu oraz Chrystusa – Światłość świata. Następnie będzie śpiewany Exsultet, który wyśpiewuje wspaniałość Bożego dzieła odkupienia świata – od grzechu Adama aż do zbawienia, które dokonało się w Chrystusie.

Następnie wsłuchuj się w czytania Liturgii Słowa. Jej teksty znajdziesz tutaj:

https://niezbednik.niedziela.pl/dzien/2020-04-11

W czasie trwania Liturgii Słowa, po trzech dniach milczenia rozebrzmią dzwony wieszczące Zmartwychwstanie Chrystusa.

Po kazaniu będzie ważny moment odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Zapal świecę i poproś Ducha Świętego o świadomy akt twojej wiary. Niech nie będą to tylko słowa.

Usposób się właściwie na przyjęcie duchowej Komunii Świętej i dziękczynienia za Odkupienie, otwarte dla ciebie drzwi Domu Boga. Uczestnictwo w Liturgii Paschalnej, zakończone zazwyczaj procesją rezurekcyjną to już udział w Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Nie ma więc obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św., tym bardziej, że Wigilia zakończy się po północy.

W niedzielę wielkanocną ciesz się, pomimo wszystko, że imię twoje, od zmartwychwstania Chrystusa zapisane jest w Księdze Życia.