Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.

Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu (26.02) przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz.: 7:00, 9:00, 18:00 i 19:30.

Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela ten gest był wyrazem wielkiego smutku, żałoby i pokuty. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, przygotowaniu serc na radosne święta Zmartwychwstania Pańskiego.

W Popielec obowiązuje post ścisły: wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i spożycie jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki należy ograniczyć co do ilości. Post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy

 

także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę możliwości. Przypominamy, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Wielki Post jest także tzw. „czasem zakazanym” dla wesel, zabaw i dyskotek.

Droga Krzyżowa: piątek, g. 18.30

Droga Krzyżowa dla dzieci: piątek, g. 17.00

Adoracja Najświętszego Sakramentu: niedziela – czwartek, g. 17.00-18.00, piątek, g. 19.15-21.00 (możliwość spowiedzi)

Gorzkie Żale: wtorek, czwartek, g. 18.30; niedziela, g. 12.45

Nieszpory wielkopostne: sobota g. 18.00

Godzinki o Męce Pańskiej: niedziela, g. 8.40

Rekolekcje wielkopostne: 29-31.03 (prowadzi ks. Cz. Parzyszek)

Rekolekcje wielkopostne dzieci i młodzieży: 30.03-01.04 (prowadzą Siostry od Aniołów)

W niedziele Wielkiego Postu, 5 minut przed każdą Mszą św., będą krótkie katechezy poświęcone Eucharystii. Z tego powodu zachęcamy do wcześniejszego przychodzenia na liturgię.

Decyzją Konferencji Episkopatu Polski piątek I tygodnia Wielkiego Postu jest dniem modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Dlatego w piątek 28 lutego będziemy wspólnie modlić się w tej intencji, zwłaszcza podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej.  Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda Metropolita Białostocki będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej w Katedrze białostockiej o godz. 17.15. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

W przyszłą niedzielę (1.03) obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Niech tego dnia towarzyszy nam pamięć i modlitwa za bohaterów naszej Ojczyzny.

Tego dnia po Mszy św. o godz. 12.00 będzie spotkanie formacyjne KŻR. Ofiary na tacę przeznaczymy na fundusz remontowy naszej parafii. Jest to także dzień imienin naszego ks. Proboszcza. Msza św. w intencji Solenizanta zostanie odprawiona o godz. 10.30.

Szkoły katolickie naszego miasta: ks. F. Blachnickiego, Matki Bożej Miłosierdzia i bł. Bolesławy Lament prowadzą zapisy na nowy rok szkolny i organizują dni otwarte. Bliższe informacje na stronach internetowych szkół.

Drugie spotkanie poświęcone osobie i nauczaniu Kardynała Stefana Wyszyńskiego pt. „Wyszyński i jego model katolicyzmu ludowego” odbędzie się w poniedziałek (24.02) o g. 18.00 w CWK przy ul. Kościelnej 1 A. Poprowadzi je reaktor Paweł Lisicki.

Organizujemy wyjazd na beatyfikację kard. Wyszyńskiego. Z racji na konieczność rezerwacji miejsc prosimy już zgłaszać się w tej sprawie do zakrystii.

Apostolstwo Trzeźwości Archidiecezji Białostockiej zaprasza na spotkanie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, które odbędzie się w najbliższy czwartek (27.02), o g.18.00 w dolnym kościele św. Maksymiliana w Białymstoku.

Solenizantów i jubilatów rozpoczynającego się tygodnia zawierzamy opiece Maryi i świętych patronów. Wszystkim naszym Parafianom, gdziekolwiek są życzymy świętego czasu Wielkiego Postu.

 

 

Intencje

24 lutego 2020 r. – poniedziałek

7.00     W urodziny Danuty

18.00   1. + Halina Sobolewska (24 gr.)

 1. + Kazimierz Konstantynowicz, r. Konstantynowiczów
 2. + Danuta Chadaj
 3. W urodziny Agnieszki

 

25 lutego 2020 r. – wtorek

7.00     1. + Marian Falewicz

 1. + Stanisław Mieleszkiewicz (30 dz.)

18.00   1. + Halina Sobolewska (25 gr.)

 1. O uszanowanie i pokochanie każdego nowego życia i za wolontariuszy fundacji „Serce w sercu”
 2. + Aleksander, Eugenia, Irena, Edward, Stanisław

 

26 marca 2020 r. – środa

7.00     + Edward Urbanowicz

9.00     + Julia, Franciszek, Salomea, Katarzyna

18.00   + Halina Sobolewska (26 gr.)

19.30   W 75 urodziny Lucji

 

27 marca 2020 r. – czwartek

7.00     W 92 urodziny Jadwigi Krasowskiej

18.00   1. + Halina Sobolewska (27 gr.)

 1. W urodziny Zofii
 2. W 50 urodziny Tomasza Mojsaka
 3. W intencji Wspólnoty „Matki w modlitwie” i ich rodzin

 

28 marca 2020 r. – piątek

7.00     1. + Stanisław Mieleszkiewicz

 1. + Jacek Jędrychowski, Krystyna-Beatrycze Jędrychowska, Wanda Jędrychowska, Jadwiga Borawska

18.00   1. + Halina Sobolewska (28 gr.)

 1. W urodziny Tomka Zielińskiego
 2. O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Alicji i Leszka

 

29 lutego 2020 r. – sobota

7.00     + Bolesław (32 r.)

18.00   1. + Halina Sobolewska (24 gr.)

 1. + Edward Bibułowicz (6 r.), Marianna, Helena
 2. W 20 r. ślubu Anny i Andrzeja Dziełaków

 

1 marca 2020 r. – niedziela

7.30     + Elżbieta Roszkowska (3 r.)

9.00     W 3 urodziny Zuzanny

10.30   1. W dniu imienin ks. Proboszcza

 1. W 9 urodziny Ksawerego

12.00   1. W Intencji Parafian

 1. W 4 urodziny Karoliny
 2. + Halina Sobolewska (30 gr.)

18.00   + Jerzy Kordasiewicz (4 r.), Teresa