Mimo przypadającej dziś drugiej niedzieli Adwentu, obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wyraża ona wiarę Kościoła w to, że Maryja, wybrana na matkę Syna Bożego, jako jedyna z ludzi została poczęta i urodziła się bez zmazy grzechu pierworodnego. Ta wiara zawsze towarzyszyła wierzącym i przejawiała się w różny sposób, np. w naszej polskiej tradycji w „Godzinkach o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny”, które w naszym kościele śpiewamy w niedziele o 8.40.

Dzisiejsza niedziela jest Dniem modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Do puszek przed kościołem możemy złożyć ofiarę na pomoc Kościołowi w byłych krajach Związku Sowieckiego.

Pamiętajmy o sprawowanych w naszym kościele Mszach Świętych roratnich: wtorki i  piątki o godz. 18.00, soboty o godz. 6.00. Zachęcamy, by przynosić tradycyjne lampiony.

W soboty Adwentu o godz. 17.00 zapraszamy na modlitwę niedzielnym Słowem Bożym, tzw. Lectio Divina, pomoże nam ono zrozumieć Słowo i przyjąć je do swojego życia jako żywego Boga – wciąż uzdrawiającego i przemieniającego właśnie swoim Słowem.

W tych dniach wspominamy bolesne doświadczenia z naszej najnowszej historii (13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny, a 16 grudnia tego roku dokonano pacyfikacji kopalni „Wujek” na Śląsku). Święty Jan Paweł II ciągle przypominał: „[…] ogromna jest cena, jaką zapłacił naród polski za niepodległość, za prawo do istnienia jako państwo. Przechowujmy w sercach tę świadomość i niech ona stanie się zachętą do głębokiej refleksji o Polsce, nad tym, jaką była, jaką jest i jaką powinna być”.

Opłatki wigilijne są do nabycia w zakrystii i kancelarii. Ofiary złożone na ten cel będą przeznaczone na potrzeby naszej parafii.           W świece Caritas „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” można się zaopatrzyć przy wejściu do kościoła.

Zapraszamy wszystkich, którzy pragną w czasie Adwentu wykonać gest miłości w kierunku najmniejszych do włączenia się w akcję: „Paczuszka dla Maluszka”! Jej celem jest zbiórka akcesoriów niemowlęcych takich
jak: pieluchy, nowe ubranka i nowe zabawki, kosmetyki dla niemowląt, które zostaną podarowane podopiecznym Domu Samotnej Matki. Przedmioty składamy w
specjalnie przygotowanym koszu przy ołtarzu Miłosierdzia Bożego.

Akademickie Rekolekcje Adwentowe odbędą się w dniach 15-17 grudnia w kościele p.w. NMP Matki Kościoła o godz. 19.30. Spotkanie opłatkowe środowiska akademickiego odbędzie się we środę 18.12 o godz. 19.00 w Aula Magna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (Pałac Branickich).

W przyszłą niedzielę ofiary na tacę przeznaczymy na ogrzewanie naszego kościoła.

Wszystkim naszym Parafianom i Gościom życzymy, by Adwent był czasem wewnętrznego wyciszenia, radosnego spotkania z Chrystusem pragnącym nieustannie rodzić się w nas, Chrystusem, który przyszedł, gdy stała się pełnia czasu, nieustannie przychodzi w sakramentach, Słowie, człowieku i przyjdzie na końcu czasu.

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • 13 XII – św. Łucja, dziewica i męczennica, która oddała życie w obronie wiary ok. 304 roku w Syrakuzach na Sycylii, patronka ociemniałych.
 • 14 XII – św. Jan od Krzyża, karmelita, żyjący w latach 1542-1591, jeden z największych mistyków i teologów duchowości, doktor Kościoła.

 

 

 

Intencje

9 grudnia 2019 – poniedziałek

7:00    1. + Anna Wszeborowska (9 gr.)

 1. W 26 r. urodziny Małgorzaty
 2. O zdrowie Krystyny (sem.)

17:00  Adoracja NS

18:00 1. + Józef Kurnicki

 1. + Tadeusz Drągowski

 

10 grudnia 2019 – wtorek

7:00    1. + Anna Wszeborowska (10 gr.)

 1. + Mirosław Snarski
 2. Za Dorotę, Krzysztofa i ich rodziców Grzegorza i Julię oraz za całą rodzinę (sem.)

17:00  Adoracja NS

17:45  Nieustająca Nowenna do Miłosierdzia Bożego

18:00 1. + Józef Janowicz

 1. + Stanisław Pawłowskich (14 r.), r. Pawłowskich

 

 

11 grudnia 2019 – środa

7:00    1. + Anna Wszeborowska (11 gr.)

 1. + Jan, Alicja, Elżbieta, Antonina, Sabina, Władysław

17:00  Adoracja NS

18:00 1. W 19 r. urodziny Joanny Zubowskiej

 1. W intencji Przyjaciół Oblubieńca

 

12 grudnia 2019 – czwartek

7:00    1. + Anna Wszeborowska (12 gr.)

 1. + Krzysztof Lewandowski

17:00  Adoracja NS

18:00 1. W urodziny Macieja

 1. + Ryszard Puszko, Irena, Antoni

 

13 grudnia 2019 – piątek

7:00    1. + Anna Wszeborowska (13 gr.)

 1. W intencji rodziny Chrzanowskich

17:00  Adoracja NS

18:00 1. W urodziny Róży

 1. + Michał Kuczyński (34 r.), Kazimiera Kuczyńska, Justyna i Antoni Milewscy

 

14 grudnia 2019 – sobota

6:00    + Ryszard Średziński (22 r.)

18:00 1. + Romuald Skrzos, r. Skrzos

 1. + Anna Wszeborowska (14 gr.)
 2. + Regina i Edward Pankiewicz
 3. + Leszek (sem.)

 

15 grudnia 2019 – niedziela

7:30    + Bronisława, Jan, Waldemar Szymańscy

9:00    + Stanisław (34 r.), Adam (19 r.), Janina, Anna, Edmund

10:30 + Ryszard Sokołowski

12:00 1. W intencji Parafian

 1. + Anna Wszeborowska (15 gr.)
 2. W 1 urodziny Dominiki (sem.)

17:00  Adoracja NS

18:00 1. W 41 urodziny Rafała

 1. + Michalina, Władysław, Jan, Zbigniew r. Hryc (sem.)