W tym tygodniu:

We wtorek (13.02) przypada piąta rocznica wyboru papieża Franciszka. Modlimy się za Ojca Świętego.

Msza święta z okazji Imienin Księdza Arcybiskupa Seniora Edwarda Ozorowskiego będzie sprawowana w niedzielę, 18 marca br., o godz. 18.00 w Katedrze białostockiej.

W przyszłą niedzielę (18.03) rozpoczynają się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne, które poprowadzi o. Edward Konkol. Potrwają one do wtorku włącznie. W poniedziałek i wtorek spotkania rekolekcyjne o godz. 7.00, 9.00, 18.00 i 19.30. Zapraszamy do skorzystania z tego nadzwyczajnego czasu naszej duchowej odnowy poprzez wsłuchanie się w Słowo, spowiedź i Eucharystię.

Dzieci i młodzież zapraszamy na rekolekcje od 19 do 21 marca. W poniedziałek i wtorek: 8:30 – dzieci klas 0-3, 10:00 – dzieci klas 4 – 6, 11:30 – klasy siódme szkoły podstawowej, młodzież gimnazjalna i licealna. W środę zakończymy rekolekcje dzieciom i młodzieży Mszą św. o 9:00 (szkoły podstawowe) i 11.00 (siódma klasa szkoły podstawowej, gimnazja i liceum). Spotkania rekolekcyjne w poniedziałek i wtorek będą trwały ok. 1,5 godziny, w środę ok. godziny.

Zachęcamy, by w czasie rekolekcji przystąpić do spowiedzi w poniedziałek i wtorek, korzystając z posługi zaproszonych księży.

W kolejną niedzielę po Mszy św. o godz. 10:30 spotkanie rodziców młodzieży klas III gimnazjum przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Spotkanie odbędzie się w sali w domu parafialnym.

Przy wyjściu z Kościoła można złożyć ofiarę na kwiaty do grobu Pańskiego.

Trwajmy w wielkopostnym skupieniu. Niech Pan obdarzy nas cierpliwością i wewnętrznym pokojem i pozwoli dzielić się nimi z tymi, których postawi na naszej drodze.

Sakrament małżeństwa mają zamiar zawrzeć: Mateusz Drozdowski (parafia tutejsza) i Małgorzata Tulkis (parafia Zwiastowania NMP Białystok)

 

Papież Franciszek

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 w Buenos Aires, jako jedno z pięciorga dzieci włoskich imigrantów. Po ukończeniu technikum i obronie dyplomu z chemii rozpoczął, w wieku 21 lat, studia w seminarium. 11 marca 1958 wstąpił do zakonu jezuitów i kontynuował naukę w zakonnych domach studiów; w nowicjacie w Chile zgłębiał nauki humanistyczne, w Colegio Máximo San José w San Miguel koło Buenos Aires obronił licencjat z filozofii, w Colegio de la Inmaculada Concepción w Santa Fe studiował literaturę i psychologię.

W latach 1964–1965 był nauczycielem literatury i psychologii w Colegio de la Inmaculada Concepción w Santa Fe, zaś w 1966 w Colegio del Salvador w Buenos Aires. W latach 1967–1970 studiował teologię na wydziale teologicznym Colegio Máximo San José w San Miguel. Przyjął święcenia kapłańskie 13 grudnia 1969, a wieczystą profesję złożył 22 kwietnia 1973.

20 maja 1992 został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires. W czerwcu 1997 promowany na arcybiskupa-koadiutora tej archidiecezji, objął rządy 28 lutego roku następnego, po śmierci kardynała Quarracino. W grudniu 2011 w związku z ukończeniem 75 lat złożył rezygnację z obowiązków arcybiskupa metropolity Buenos Aires, ale pełnił tę funkcję aż do wyboru na papieża w 2013.