Moi Drodzy!
Wielki Post, to czas nawrócenia i ponownego rozbudzenia naszej wiary w Jezusa Chrystusa, który ofiaruje siebie za nas wszystkich. Ewangelia 1 – wszej Niedzieli Wielkiego Postu zachęcała nas, abyśmy razem z Jezusem wyszli na pustynię naszych serc, by stawić czoło duchowi zła i go pokonać! To właśnie w sercu człowieka rodzą się wszystkie zmiany i czyny odpowiedzialne za wygranie bitwy ze złym duchem! Jedynie czyste i uporządkowane sumienie pozwoli nam wygrać tę walkę i zaprowadzić ład i porządek w życiu osobistym, jak i społecznym i narodowym.
Aby tego dokonać musimy zerwać z naszym nałogiem – grzechem. Pomoże nam w tym Miłosierdzie Pana. W tym Świętym Jubileuszowym Roku Miłosierdzia musimy sobie zdać sprawę z mocy i potęgi tego wielkiego aktu miłości Boga w stosunku do nas! Tego niezgłębionego daru doświadczamy każdego dnia, a w szczególności podczas każdej Spowiedzi Świętej. Dobre przygotowanie oraz spowiedź pozwoli nam odczuć Miłosierdzie. Jednak niezbędne jest też, abyśmy i my okazywali Miłosierdzie sobie wzajemnie. Odstawmy na bok nasze zagniewania, przebaczmy przewinienia, odbudujmy naszą relację z drugim człowiekiem. Sami widzimy jak wiele przemocy i zła panuje w obecnym świecie. Konflikty, prześladowania, przemoc, to wszystko jest efektem braku miłości – miłosierdzia drugiego człowieka. Dlatego módlmy się wspólnie o Miłosierdzie dla nas i świata całego.
Nieodłącznym elementem Wielkiego Postu są Rekolekcje. Jest to okres czterech dni który ma na celu zwrócić szczególną uwagę na nasze sumienie. Czy od ostatnich rekolekcji nie zatraciłem wiary w Jezusa Chrystusa? Odpowiedzmy sobie na to pytanie jeszcze przed rozpoczęciem rekolekcji w naszej parafii. Może własnie dla mnie te rekolekcje są potrzebne najbardziej. Jeśli zagubiłeś drogę do Jezusa, serdecznie Cie zapraszamy. Pomożemy Ci ją odnaleźć poprzez codzienną naukę rekolekcyjną podczas Mszy Św., Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali oraz spowiedzi świętej. Otwórz się na Miłosierdzie Pana i zaczynaj działać, abyś odczuł Moc Pana!
Drodzy Młodzi, to o was teraz tak mocno zabiega obecny świat mass – mediów, pokazujący wiele pięknych i wartościowych rzeczy, ale jednak wśród nich jest dużo więcej złych i niepotrzebnych, które spychają was z drogi do Jezusa. Dostajecie od Chrystusa cztery wolne dni od szkoły! Zabierz ze sobą kolegę, koleżankę, brata, siostrę, a może nawet rodziców czy dziadków. Pokaż im, że prawdziwą wartościową drogą nie jest internet, ani telewizja, ale sam JEZUS CHRYSTUS i jego słowo – Ewangelia. Postaraj się o więcej modlitwy w tym czasie w intencji kolegów, nauczycieli, rodziny i samego siebie. Zastanów się nad swoim życiem, może warto by coś w nim zmienić. Pójdź do spowiedzi świętej, daj się dotknąć Jezusowi Miłosiernemu, który do Ciebie przychodzi.
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego przed rozpoczęciem procesji rezurekcyjnej ksiądz celebrans zaintonuje donośnie: Chrystus prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja! Ten radosny okrzyk daje nam nadzieję na nasze zmartwychwstanie. Praca nad samym sobą, a szczególnie Miłosierdzie Boże pozwoli nam rzeczywiście zmartwychwstać w Jezusie. W trakcie Triduum Paschalnego, zachęcamy Was wszystkich do mocniejszego włączenia się w Liturgię. Mamy wspaniałą okazję ku temu. W Wielki Czwartek przyjmując komunię świętą, w Wielki Piątek publicznie całując Krzyż, a w Wielką Sobotę odnawiając nasze przyrzeczenia chrzcielne możemy uzyskać odpust zupełny. Odpust jest darowaniem wobec Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Jak widzimy nie tylko rekolekcje są jedynym czasem na otrzymanie łaski Miłosierdzia, ale Kościół uświadamia nas i podaje dokładne daty, kiedy i w jaki sposób możemy w bardzo prosty sposób doświadczyć tego aktu miłości.
Kochani, jak co roku prosimy was o modlitwę, tak też i w tym Świętym Jubileuszowym Roku Miłosierdzia Bożego – nie zapominajcie o niej! Obejmijcie swoją modlitwą w szczególności rodziców, rodzeństwo, dziadków, kolegów ze szkoły a w szczególności chorych, cierpiących i starszych. Módlmy się za siebie nawzajem, o to aby ten post, te rekolekcje oraz święta Zmartwychpowstania Pańskiego były nie tylko rozbudzeniem naszej wiary i miłości w Jezusa Chrystusa, ale były też owocnym i pokornym przyjęciem Łaski Miłosierdzia Bożego! Szczęść Boże.

Białystok, 1 III 2016, Ksiądz Franciszek.