Drodzy, Wielki Post jest czasem przygotowania do najważniejszej chrześcijańskiej uroczystości – Świąt Paschalnych. Ten czterdziestodniowy okres rozpoczynamy Środą Popielcową a kończymy początkiem Liturgii Wieczerzy Pańskiej. Nie zapominajmy o zadumie nad własnym życiem. Jest to szczególny czas w roku liturgicznym, gdzie musimy przejrzeć nasze sumienie i zrobić niezbędny porządek w naszych sercach. Pan Jezus w trakcie Wielkiego Postu zachęca nas do czynienia dobrych czynów. O tych dobrych uczynkach mogliśmy usłyszeć w Ewangelii odczytanej we Środę Popielcową (Mt 6, 1-6. 16-18), czyli MODLITWA, POST i JAŁMUŻNA!!! Te trzy uczynki, nie są zadaniem, które mamy wykonać w Wielkim Poście, ale drogowskazem kierującym nas do Zmartwychwstałego Chrystusa.

Celem postu jest nauczenie się dyscypliny, opanowania swoich pragnień oraz własnej woli, jest to dobrowolne umartwienie ciała, ale i ducha. To czas na osłabienie władzy jaką ma nad nami namiętność, łakomstwo oraz lenistwo. Sprawdźmy, czy potrafimy w tym czasie ograniczyć korzystanie z komputera, telewizji lub innych dóbr współczesnego świata. Poświęćmy ten czas na walkę z samym sobą. Pokonajmy nasze słabości, jak Chrystus pokonał śmierć. Zacieśnijmy nasze więzy rodzinne, koleżeńskie oraz sąsiedzkie. Przebaczmy sobie złe słowa oraz czyny, które zostały skierowane w stosunku do nas. Pamiętajmy też, że okres Wielkiego Postu jest to czas skruchy oraz nawrócenia do samego BOGA.

Moi Drodzy jak wiele jest wśród nas osób, biednych i ubogich. Dostrzegamy ich codziennie w autobusach, na ulicach, pod sklepami żebrzących o kawałek chleba. Jednym z gestów miłosierdzia do bliźniego jest jałmużna. Jest to znak miłości człowieka do Boga i bliźniego oraz otaczającego nas świata. Nie zapominajmy o ludziach skrzywdzonych, którzy nie mieli tyle szczęścia, sił lub perspektyw, aby samodzielnie zadbać o swój los i byt. Ci ludzie może mieszkają obok nas, chodzą z nami do pracy lub do szkoły. Pomóżmy im w tym szczególnym czasie, aby i oni rozpoznali dar miłości BOGA. Pamiętajmy że okazane dobro bliźniemu wraca do nas podwójnie.

Trzecim i niezwykle ważnym uczynkiem jest Modlitwa – szczera, ufna i wytrwała. Jest ona nie tylko wyrazem naszej miłości do Boga, ale też rozmową oraz spotkaniem z Naszym Najlepszym Ojcem sam na sam. Jak w każdy Wielki Post w naszej świątyni odbywają się te szczególnie dla tego okresu nabożeństwa pokutno – pasyjne: Droga Krzyżowa oraz Gorzkie Żale. Prócz tych modlitw nie może zabraknąć Niedzielnej Mszy Świętej, a tym bardziej uczestnictwa w zbliżających się Rekolekcjach Wielkopostnych, ponieważ to one są tym jednym z najważniejszych elementów przygotowania Nas do powitania Zmartwychwstałego Chrystusa. Rekolekcje to okazja do zadumy nad własnym życiem, to czas do uporządkowania swego serca, życia, układów rodzinnych. Bardzo gorąco zachęcamy i serdecznie zapraszamy wszystkich do licznego udziału całymi rodzinami!!! Zorganizujmy sobie tak czas, aby było nas jak najwięcej każdego dnia. Przypominamy, że młodzież uczęszczająca do Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Liceum jest zwolniona z zajęć lekcyjnych. W tym czasie nie idą do szkoły, dlatego są zobowiązani być w kościele. Poświęćcie ten czas Chrystusowi. On w szczególności zaprasza i czeka na WAS!!! Przygotujmy się i przystąpmy wszyscy do Spowiedzi oraz Komunii Świętej, która jest balsamem dla naszego serca i ciała. Jak co roku przy spowiedzi będą pomagali nam księża z sąsiednich parafii. Chciejmy i skorzystajmy z Miłosierdzia Bożego. Ten czas jest dla nas i naszym czasem, nie zmarnujmy go!

We środę (25 marca) będziemy odwiedzali chorych naszej parafii. Prosimy o pomoc w przygotowaniach do Spowiedzi i Komunii Świętej. Pozwólmy im też zbliżyć się do Boga w tym Błogosławionym czasie, aby zaczerpnęli Łask potrzebnych w ich życiu.

Święte Triduum Paschalne jest szczytem całego Roku Liturgicznego. Rozpoczyna się Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek), a kończymy Mszą Świętą Rezurekcyjną. Pamiętajmy, że będąc w stanie Łaski Uświęcającej możemy uzyskać przez te trzy dni Odpust Zupełny. Nie zbagatelizujmy tej szansy i odpowiedzmy, na Miłosierdzie Chrystusa.

Najmilsi, przyjmijmy zaproszenie od samego BOGA i włączmy się czynnie w przygotowanie Liturgii podczas Rekolekcji oraz Triduum Paschalnego. Niech każdy z nas poświęci chwilę Chrystusowi i przygotuje się w pełni na powitanie Zmartwychwstałego Pana! Szczęść Boże.

Rekolekcjom będzie przewodniczył Ks. dr Andrzej Dębski

Białystok 15 III 2015 rok Ksiądz Franciszek.